Bir Hobi Klasiği; Koleksiyon

Hobiler, yani boş zaman uğraşıları çok farklı türlerde olabilir. Ancak hobi dendiğinde her zaman ilk akla gelen koleksiyonculuk olmuştur. İnsanların sevdikleri, ilgi duydukları, değer verdikleri yada sadece ilginç buldukları şeyleri biriktirmesine ve bunları düzenli şekilde listelemesine koleksiyonculuk denir. 

Koleksiyonerlik kimisi için bir eğlence kimisi için bir yatırım kimisi içinse bir tutkudur. Her insanın farklı koleksiyon türleri olabilir. Kimileri için bu tutku çok küçük yaşlardan itibaren başlarken, kimileri ise öğrendikçe ve gördükçe koleksiyon oluşturmaya başlar.Koleksiyoncuların genel özellikleri ise oldukça bilinçli ve düzenli olmalarıdır. Neyi biriktirdiklerini, bunların özelliklerini ve neye ihtiyaçları olduklarını çok iyi bilirler. Bu hobinin en büyük avantajlarından biri de insanları araştırmaya ve kendilerini geliştirmeye yönlendirmesidir. Koleksiyonerler ilgilendikleri alanda çok bilgili düzeylere gelebilirler. Hatta birçok koleksiyoner kendi alanlarındaki uzman bilgileri sayesinden birçok kurum kuruluş ve kişilere danışmanlık yapabilecek düzeyde bilgiye sahiptirler.Koleksiyon Çeşitleri

Koleksiyon denince akla ilk helen pul, eski para, peçete gibi türler gelse de, aslında bu konu oldukça geniştir. Bazı koleksiyon türlerini şu şekilde sıralayabiliriz; Pul, madeni para, peçete, klasik araba, tablo, anahtarlık, eski telefonlar, oyuncak figürler, telefon kartları, düğmeler, rozetler, kitap, plaklar, misket, şarap, içecek kapakları, boş içecek kutuları, kartpostaller, fotoğraflar, afişler, dergiler, çizgi romanlar, biblolar, yüzükler, bilgisayar oyunları, motosikletler, taş ve kaya türleri, kurumuş yapraklar, eski radyolar, deniz kabukları, şapkalar gibi birçok türde koleksiyon çeşidinden bahsedilebilir. 

Koleksiyonerler severek biriktirdikleri parçaları özenle saklayıp listeler. Çoğu koleksiyoncu biriktirdiği parçaları zaman içerisinde açtıkları sergilerde insanlarla buluşturur. Aynı konunun çeşit çeşit parçalarının bir arada bulunduğu sergiler oldukça ilgi çekicidir. 

Hobiler ve hobi türleri konusunda daha fazla bilgi edinmek için Hobi Günlüğü kategorisini inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir