Bisiklet Sürmek , Yerini Hiçbir Şey Dolduramaz

Bisiklet icat edildiğinden beri gelişen ama yeri ve değeri değişmeyen en önemli araçlardan bir tanesidir. Çocukluğumuzdaki ilk heyacanlarımızdan biri olmuştur hep. O günden beride hep hayatımızda var olmuş ara sıra kopsak da yeri hep başka olan bir araç olmuştur.

Son yıllarda artan araç trafiği , yoğun iş temposu ve zamansızlık yüzünden bisikletlerin kullanımı zorlaşsa da , yeniden hayatımızda değer kazanmaya başladı bisikletler. Özellikle sağlıklı yaşam için gerekli olan egzersiz zorunluluğu bisikletleri yeniden hatırlamamızı sağladı. Şehirlerde önceleri olmayan bisiklet yollarını daha fazla görür olduk. Bu bisiklet kullanımını en çok teşvik eden hizmetlerden biri olsa gerek. Bisiklet yollarının sayısının ve güvenliğinin artması işlere ve okula gidiş gelişlerde bisiklet kullanımın artmasına pozitif etki sağladı.

Bisiklet kullanmak aslında birçok ülkede çok yaygın. İnsanlar bisikleti bir ulaşım aracı olarak gördüğü gibi bir yaşam tarzı olarak da benimsemiş. Özellikle gelişmiş ülkelerde bisiklet kullanımının çok fazla olduğunu görebilirsiniz. Aynı zamanda böyle ülkelerde bisikletlilere olan saygıda üst düzeyde.

Günümüzde birçok şehirde bisiklet kulüplerinin de olduğunu görebiliyoruz. Bu topluluklar belirli gün ve saatlerde bir araya gelip belirli güzergahlarda sürüş etkinlikleri düzenlemekte. Bu etkinliklere katılan bisikletlilerin bisiklet kaskı , gece lambası sürüş kıyafetleri gibi gerekli ekipmanları kullanması bisiklet güvenliği konusunda öğretici ve teşvik edici olmakta.Sizde bu topluluklarla hem gündüz etkinliklerine hemde iş sonrası yapılan akşam etkinliklerine katılabilir , doyasıya bisiklet sürebilir ve sosyalleşebilirsiniz.

Kullanım bölgenize göre sizde bir bisiklet alabilir ve sürmeye başlayabilirsiniz. Bisikletinizi alırken güvenlik ekipmanları da almayı unutmayın. Eğer zaten bisikletiniz varsa güvenlik ekipmansız sürüş yapmayın. Bisiklet yollarından ayrılmayın.

Bisikletler konusunda birçok yerel yönetimin son yıllarda oldukça teşvik edici olduklarını da görmekteyiz. Yapılan bisiklet yollarının yanı sıra bisiklet kiralama noktaları da hizmete sokulmuş birçok yerde.

Bisiklet etkinliklerinin en kapsamlı olanlarından bisiklet yarışları da yine son yıllarda çok duyduğumuz ve karşılaştığımız etkinlikler. Bisiklet kullanımın yaygınlaştırılması açısından oldukça etkili olan bu yarışmaların gün geçtikçe daha fazla değer göreceğinden hiç şüphemiz yok.

Hem sağlıklı yaşamak için hemde güzel bir etkinlik için hayatınızda bisiklete yer verin.

Güvenli ve keyifli sürüşler.

Ayrıca bu yazılarımızda ilginizi çekebilir;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir