Çekme Karavan mı? Motokaravan mı?

Karavan edinip, yolculuklara çıkmak,yeni yerlerde konaklayıp,güneşin doğuşuna uyanmak,yer ve zaman kısıtlaması olmadan yolculuk ve konaklama deneyimini yaşamak, kısaca özgürce seyahat etme konforuna ulaşmak birçok kişinin hayallerindendir. Karavan almayı düşünmek ve karavan sahibi olmak süreçleri arasında yaşanan birçok kararsızlık ve ikilemle birlikte, çoğu kişi bu hayallerine ulaşamadan karavan sahibi olamamaktadır. Peki gerçekten bir karavan sahibi olmaya karar verdiniz ve seçim aşamasına geldiyseniz, hangi karavan türünü seçerdiniz. İşte birçok karavan severin en büyük ikilemlerinden biri olan bu noktada duruyorsunuz. Bu sorunun cevabını bulabilmek için çekme karavan ve motokaravanlar arasında bir inceleme yaptık işte her iki türün artı ve eksileri.

Ekonomik Boyut?

Çekme karavanların motor sistemleri olmadığından her zaman daha uygun fiyatlı karavanlar olmuşlardır. Motokaravanlar ise aracın marka model ve motor seçeneklerine bağlı olarak gittikçe yüksek rakamlara ulaşabilmektedir. Aynı zamanda motokaravanların sigorta, muayene ve vergi giderleri ise ekonomik açıdan çekme karavanları daha cazip kılmaktadır. Ancak şu da bir gerçek ki karavancılık büyük bir keyif işi ve önemli bir hobi olduğundan birçok karavan sever ekonomik açıdan bütçelerini zorlamayı düşünebilmekte.Sunduğu Yaşam Alanı?

Motokaravanlar aracın büyüklüğüne bağlı olarak farklı boyutlarda olsalar da genel anlamda çekme karavanlara göre çok daha büyük yaşam ve kullanım alanları sunmakta. Motokaravanların yüksekliklerinin de çekme karavanlara göre daha uzun yüksek olması, yaşam alanlarını ferahlatan bir faktör olarak karşımıza çıkmakta. İyi tasarlanmış ve oluşturulmuş motokarvanlarda mutfak, yatak bölümü, banyo-wc gibi birçok alan bulunduğu gibi, dolap sayı ve alanları da çok daha fazladır. Çekme karavanlar daha çok binek araçlara ve suv tarzı araçlara göre tasarlandığından yükseklik, genişlik ve uzunluk gibi faktörlerden dolayı daha küçük hacimlerde dizayn edilmekte. Bir karavancının en çok kararsız kaldığı noktaların başında, bu yaşam alanı konusu gelmekte.

Kullanım ve Sürüş Avantajları

Çekme karavanların binek araçlara ve suv araçlara (çekici) takılması ile birlikte araç uzunluğu genellikle 12-14 metre arasındaki uzunluklara ulaşabilmekte. Bu durum manevra yeteneği ve sürüş dinamikleri açısından motokaravanlara göre bir dezavantaj. Ancak çekicinin, çekme karavandan ayrılması sonucu şehir merkezlerine yada gezip görmek istediğiniz yerlere ulaşım rahatlığı sunması ise bir avantaj olarak görülmekte. Motokaravanların daha stabil olması ve yol-hava koşullarından daha az etkilenmesi motokaravanların başka bir avantajı.

Kullanım Dışındaki Zamanlar ve İkinci El

Tatilleriniz ve gezileriniz dışında kalan zamanlarda, uzun süre park halinde kalan karavanlar, kullanıcıları için zor bir süreç. Bunun en önemli nedenlerinden biri aracınızı park edecek bir alanınızın olup olmaması. Çekiciden ayrılan çekme karavanlar, daha az yer kaplasa da bakım ve ilgilenme açısından daha dezavantajlı olarak görülmekte. İlgilenme açısından daha şanslı olan Motokaravanlar ise donanım yoğunluğu ve motor bakımları açısından çok da avantajlı sayılmaz. Büyük hacminden dolayı daha geniş park yeri kaplaması ve şehir içi normal kullanım için uygun olmaması başka bir konu. İkinci el konusu ise değişiklik göstermekle birlikte motokaravanlar daha çok yollarda görülmekte.

 

Sonuç olarak her iki karavan türü de karavan severler açısından tercih edilen modeller. En doğru karavan türünü kişinin kullanım şartları ve beklentileri belirleyeceğinden, iyi araştırıp doğru karar vermek için konuyu kendi açınızdan analiz etmelisiniz. 

Güvenli sürüşler, iyi seyahatler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir