Coasteering; Tırmanma, Hiking ve Yüzme

Günümüzden yirmi yıl önce Galler’de yaşayan bir grup spor ve etkinlik uzmanı tarafından keşfedilen bu spor, adrenalini seven, maceralı etkinlikler yapmak isteyen ve doğanın güzelliğini farklı açılardan görmek isteyenlerin sporu diyebiliriz. Sakin suların ziyaret ettiği kumsalları değilde, kayaların ve dalgaların buluştuğu sınırları görmek isteyenlerin aktivitesi.

Coasteering Nedir?

Doğal sahil şeritlerinde, kaya tırmanışı, hiking ve denize atlayarak yüzme şeklinde gerçekleşen bu sporda, katılımcılar bireysel becerileri ile, doğanın zorluklarıyla başa çıkmayı öğrenirken, aynı zamanda doğanın güzelliklerinin farkında olmak için bu etkinliği gerçekleştirir. Kask, su geçirmeyen giysiler ve sağlam ayakkabılar ile gerçekleştirilen bu sporda, rehberin yönlendirmeleri oldukça önemlidir. Bireysel olarak yapılan bir spor değildir. Mutlaka etkinliği düzenleyen, bölgeyi tanıyan ve temel becerilere sahip olan bir uzman rehber ile birlikte yapılması gereken bir spordur. Bireysel yapılması durumunda son derece tehlikeli olabilir. Böyle bir etkinliğe katılırken rehberlerin bu spor hakkında ne kadar uzman olduklarına da dikkat etmek gerekir.

Özellikle gençlerin ve aynı zamanda yetişkinlerin, macera dolu zamanlar geçirmesi için oldukça etkileyici bir spordur. Etkinliğe başlamadan önce sporculara uzmanlar tarafından bölge hakkında bir brifing verilir. Önce kısa kaya tırmanışları ve küçük atlayışlarla ısınma ve sporu tanıma hareketleri yapılır. Profesyonel rehberin onayından sonra, daha büyük tırmanış ve atlayışlara geçilir. Oldukça yorucu ve bir o kadar macera dolu bu etkinlik kıyı şeritlerinde son yıllarda adından daha da çok bahsettirmeye başladı.Ülkemizde de son yıllarda yapılmaya başlanan coasteering sporu, ‘Kıyı Traversi’ olarak biliniyor. Tırmanma, atlama, yüzme ve doğa yürüyüşünü birleştiren bu spor, Antalya ilinin Kaş ilçesinde bulunan Büyük Çakıl Plajında yapılabiliyor. Uzman rehberler eşliğinde, gruplar halinde, yerli ve yabancı turistlere bu etkinliği yapma imkanını sunuluyor. 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir