Cross Motor İle Rotanı Sen Belirle

Cross Motor nedir?

Zorlu arazi koşulları için tasarlanmış motorlara cross motor denir. Bu motorlar tasarımı , süspansiyon sistemi ve aksesuar bakımından diğer motor türlerinden farklıdır. Bu motor türlerinde yüksek hızdan daha önemli olan , motorun dengeli ve hafif olmasıdır. Aynı zamanda motorun ve bileşenlerinin dayanıklı ve sorunsuz olması zor şartlar altında dahi sürüşün devam etmesini sağlar.Cross Motor kullanımı? 

Cross motor kullanabilmek için öncelikle motor sınıfı ehliyetinizin olması gerekir. Sadece ehliyetle bitmiyor iyi bir motor kullanım tecrübeniz aynı zamanda cross motorlar için geliştirilmiş özel kask , koruyucu ekipman ve kıyafetlerinizin de olması gerekir. Ekibimizden cross motor kullanıcısı Süleyman B. ‘den cross motorlar hakkında deneyimlerini bize yazmasını istedik.

Yazarımızın cross motorlar ile ilgili düşünceleri;

“İnsanların yollarını kendi çizmesine olanak sağlayan, asfalt dışında özgürce kullanılabilme özelliğiyle özgürlüğü ön plana çıkaran  Bu motorlara olan ilgi gün geçtikçe büyümektedir. Başlangıçta 250 cc motor hacmine kadar bütçenin elverdiği ölçülerde bir motor seçilmeli ve motora alışana kadar zorlu arazi koşulları tercih edilmemelidir. Bu sporda en önemlisi güvenlik önlemleri tam olarak alınmalı ve grup halinde araziye çıkılmalıdır. Çünkü arazide başınıza gelebilecek kaza yada aksilikler karşısında yardım alabilmeniz, telefonun dahi çekmediği bir ortamda ancak grup arkadaşlarınız vasıtasıyla gerçekleşebilir. Ayrıca bu spora gönül verdiyseniz motorunuzun yapabileceği küçük arızaların üstesinden gelebilmeyi az da olsa öğrenmeniz gerekmektedir. En önemlisi de motorunuzun lastiklerini kullanacağınız arazi özelliklerine göre uzman yardımı alarak  seçmelisiniz ki sürüş keyfi ve güvenliğiniz üst seviyelerde olsun”

Keyifli ve güvenli sürüşler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir