Dağ Koşusu; Harika Manzara Zor Parkur

Koşu sporunun birçok türünü duymuşuzdur. Kısa mesafe koşuları, uzun mesafe maratonlar, engelli koşular gibi birçok olimpik koşu türleri mevcut. Doğayı sevenlere iyi bir haber ise dağ koşusu olarak bilinen bir koşu türü de var. 

Dağ Koşusu Nedir?

Henüz olimpik bir koşu olmayan fakat kendi organizasyonları tarafından düzenlenen birçok yarışı olan bu koşu, adından da anlaşılacağı gibi dağ yamaçlarında yapılıyor. İki türü olan bu koşudan biri sadece tırmanış şeklinde yapılırken, diğeri ise hem çıkış hemde iniş parkurlarından oluşuyor. 


 

Sadece tırmanma şeklinde olan dağ koşusu yarışlarında başlangıç ve bitiş noktaları farklı iken, diğer türünde ise başlangıç ve bitiş noktası aynı yer oluyor. Parkurun neredeyse tamamına yakını dağ ve yamaç gibi doğal alanlarda gerçekleştiriliyor.

Son yıllarda adını oldukça çok duyuran bu spor, doğaya ve doğa sporlarına olan ilginin artmasıyla beraber daha çok tanınmaya başlandı. Gerek izleyici gerekse katılımcı sporcular açısından oldukça ilgi görmekte olan bu sporda, güç, dayanıklılık ve motivasyon en önemli sporcu özellikleri.

Ülkemizin coğrafi yapısı ve atletizm sporlarına olan ilgisi sayesinde, bu müsabakalara katılan yarışçılarımız bulunmakta. Oldukça başarılı olan bu sporcular sayesinde, dağ koşuları daha da tanınmaya devam edecek gibi görünüyor.

Koşu sporları hakkında daha fazla bilgi almak için Koşu yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir