Dalga Sörfü; Tolga Hadimoğlu İle Röportaj

Herkesin adını duyduğu  yada televizyonda izlediği, havalı okyanus gençlerinin yaptığı bir su sporu dalga sörfü. Adrenalinin tavan yaptığı, dalgaların üstünde adeta fizik kurallarına karşı koyan sporcuların yaz kış demeden yıllardır yaptığı bu spor, bizim için hep televizyon ekranlarında kalmıştır.

Son yıllarda ekstrem spor ekipmanlarının üretiminin artması, federasyonların ve spor okullarının açılması, sosyal medya ve  görsel medyada ekstrem sporların daha çok yer alması bu sporlara olan ilginin de artmasına neden oldu. Bu sporlar içerisinde ülkemizde en az tanınanı dalga sörfü olsa da , bu sporun ülkemizde tanınması için uğraş veren, dalga sörfüne gönül vermiş sporcularda mevcut.Ülkemizde dalga sörfü denilince akla ilk gelen kişilerden biri de Danube Surf House kurucusu Tolga Hadimoğlu. Yıllar önce ülkemizde bu spora gönül verip dalga sörfü yapmaya başlayan Tolga Hadimoğlu daha sonra bu sporun ülkemizde yayılması için büyük umutlarla uzun vadeli sonuçları olan bir yola çıkmış ve Danube Surf House sörf okulunu kurmuş. Bu süreç içinde gençleri sörf ile tanıştıran Tolga Hadimoğlu, artık ülkemizin uluslararası müsabakalarda yarışacak sörfçülerini de yetiştiriyor. Hatta ülkemizin ilk kadın sörfçüsü ve milli takımdaki tek kadın sörfçümüz olan Aleyna Hadimoğlu, Tolga Hadimoğlu’nun kızı. Ayrıca Danube Sörf Okulunda yetişen ve Kandıra bölgesinin gençlerinden olan milli sporcumuz Yasin Pehlivan da Tolga beyin öğrencisi. 18 yaşındaki Yasin Pehlivan‘a sörf camiasında özel yetenek gözü ile bakılıyor. 

Okyanus ülkelerinde çok popüler olan ama ülkemizde çok tanınmayan bu ekstrem sporu Tolga beyle tanımaya çalışacağız. Röportajı keyifle okumanızı diliyoruz.

Merhaba Tolga bey, hoş geldiniz 

Merhaba sevgili Etkinlik Günlüğü ailesi.

Öncelikle Dalga Sörfü ‘ne ilginizden dolayı teşekkür ederim 🤙
Arzu ederseniz Dalga Sörfü ‘nün dilim döndüğü kadar çok kısaca tarihinden bahsetmek isterim izninizle. 
“Yaklaşık 3 bin seneden önce ki zamanlarda şuan hepimizin Hawaii olarak bildiğimiz bölgede yaşayan Polanezya ‘lıların özellikle;
… özgürlük, bir araya gelmek, şükretme, sevgi, barış, bereket ve hüzünlerinden kurtularak huzuru bulmak için yaptıkları bir Ritüel olarak Dünyamıza girmiş ve felsefesi aslında çok eski olan bir aktivitedir ve günümüze kadar bunca sene o ilk sade, samimi ve bir o kadar basit halini koruyarak gelmiş yegane su rituelidir.


Deneyimleyen bir kesim için spor, bir kesim için hobi, büyük bir kesim için ise hayatımızın doğal ritüeli olan bir hayat tarzı demek doğru olur.
Zaten her canlının su içmesi, hava almasının yanında, yemek,içmek, dua etmek gibi rutinlerimizden biri haline geldiğini anladığımız an, işte o zaman bakış açımız daha fazla karşı konulamaz bir tutkuya dönüşüyor Dalgalara karşı. “

Tolga bey sizi biraz tanıyabilir miyiz?

İstanbul doğumlu fakat kökleri Kandıra’ ya dayanan bir kız çocuğu sahibi bir babayım.

DALGA sörfü ile 1980’lerde California Santa Cruz’da tanıştım ve o zamandan beri kendisi ile münasebetlerim devam ediyor :). Son 12 senedir de elimden geldiğince bilgilerimi ülkemizde dostlarla ve özellikle gençlerle paylaşmaya çalışan bir sörf sevdalısıyım. 

*Tolga Hadimoğlu, kızı Aleyna Hadimoğlu ile sörf dersinde

Dalga Sörfünü bize nasıl anlatırsınız?

Tutku. Üzerinde huzuru ve kendinizi bulduğunuz, her seferinde kendinize ait hissettiğiniz ama asla sahip olamayacağınız  aquatic bir dunya.sınırsız…

Sörf ve siz nasıl bir araya geldiniz?

Çok tesadüflerle geçen maceralı bir kaç sene yurt dışında zaman geçirdiğim bir dönemde bir araya geldik :)..yukarıda ki gibi :))

Ülkemizde sörf yapmak bile şaşırtıcı iken sörf okulu açma fikri nasıl gelişti? Okulunuzun açılma süreci nasıl oldu?

Aslında bir TÜRK olarak dalga sörfü ile ilgilenen sadece kendim olmadığımı biliyordum, dünya genelinde takip edip, irtibatta olduğum kişiler vardı. Fakat Türkiye de yapan bir Türk olduğunu bir gazete ekinde ki bir haberden öğrendim (tabi buda benim aslında büyük hatam, okyanus sörfüne ilgimden, ülkemiz gibi iç denizlerde de, kısaca dalganın olabileceği her sulu ortamda  sörf yapılabileceğini sonraları öğrendiğim bir şeydi.. )..ve bu vesile ile gene ilginç tesadüfler ile uzaktan kuzen olduğumuzu da sörf sayesinde öğrendiğimiz Ufuk AKINCI ile bir araya gelerek edindiğimiz tecrübeleri özellikle Karadeniz’in dalga acısından çok verimli olan denizinde kıyı köylerde denize yakın yasayan gençlere ulaşarak dalga sörfünü öğretmek ve onlarla naçizane tecrübelerimizi paylaşmak amacı ile yola çıktık ve doğal seleksiyon başlamış oldu.

Geçen süre içinde sörf okulunuz hem çevre halkının gençlerine hemde ülkemizde bu spora ilgi duyanlara ne kadar ulaşabildi?

Belki kültürümüze uzak gibi dursa da aslında sörf bizim DNA mızda var sadece çok yetim kalmış. Mesela yüz yıllardır Karadeniz’de büyüklerimizin yaptığı vücut sörfü VİA var. Ahşap tahta ile de bodyboard ve sörfte yapmışlar 🙂 cidden, araştırın göreceksiniz...aslında doğal değil mi 3 tarafımız denizler ile çevrili ve Marmara 4..fakat maalesef ilgi oranlarımız denizden uzaklaşmış zamanla..ama yeni bir nesil su jenerasyonu olarak geliyor.harika bir devrim oluyor 🤙..çok samimi, doğru, atletik, görsek, ahlaklı ve başarılı bir nesil, çokta güzeller.. 

Tahminlerimizin çok üzerinde bir ilgi ve proje büyümeye başladı özellikle son 4 senedir.

Benim yaklaşık 12 sene önce yerleşik hayata başladığım ve hala yaşadığım Kandıra Babalı sahil köyü mesela son yıllardaki heyecan verici gelişmelerden ve oluşumlardan dolayı Babalıyı, Büyükşehir ve Kaymakamlığımızın destekleri ile resmi olarak Babalı Sörf Köyü olarak tescil ediliyor..Sonuç aslında kaçınılmazdı öyle değil mi ?..Bakınca 8 yaşında burada sörfle tanışan yerli bir genç şuanda 19 yaşında neredeyse ve bu bir neslin sörf ile büyüdüğü gerçeğini ortaya koyuyor. Burada her şey artık sörf için yeşeriyor, artık kanıta değil büyümeye ve zamana ihtiyacımız var.

Düşünsenize artık milli ve profesyonel sporcular yetiştiriyoruz ve ülke sınırları dışında bayrağımızı temsil eden genç sporcularımız var, Redbull, Decathlon, SPX, Casio, Hardline gibi markalar ülkemize yatırım yapmaya, destekler vermeye başladılar, neredeyse Dalga sörfünün turizmi basladı, bir çok ülkeden 4 mevsim insanlar Karadeniz’e Akdeniz’e sörf yapmaya geliyor, hayalden de öte bir şey bu artık, bizimde sahip olduğumuz bir hazine.. 🤙

*Milli sörfçümüz genç yetenek Yasin Pehlivan

Ülkemiz coğrafi koşulları ve denizleri açısından düşünüldüğünde dalga sörfünün geleceğini nasıl görüyorsunuz? Artıları ve eksileri neler?

Eksimiz, bi en az 80 sene 3 jenerasyon dünyaya göre az tecrübeliyiz. Çok öğrenmemiz ama doğru öğrenmemiz ve doğru ve çok aktarmamız lazım, emek vermemiz gerekiyor başında ki, sonrasında çocuklarımız daha mutlu bir nesil olsun..

Çok artımız var.. dalgamız ve gençlerimiz tutkularımız…başka ?!!!..Kısaca olması gereken her şeye sahibiz..Tek ihtiyacımız birleşmek ve zaman..denizlerimiz hepimize ev olacak kadar yeterli… geleceğimiz güzel ve bol dalgalı 🙂

Dalga sörfüne başlamak için bir yaş sınırı var mı? Ne kadar sürede sörf tahtasının üstüne çıkılabilir?

Ne boy ne yaş ne kilo ne cinsiyet söz konusu değil. Herkes sörf yapabilir. Bazıları hobi olarak bazıları ritüel olarak ama herkesin ortak noktası huzur olacaktır.

Herkes kendisine göre, bazıları 1 ayda bazıları 1 senede, aslında en kısa sürede öğrenenler en çok eğlenenler oluyor..

Dalga sörfüne başlamak isteyenler için bir mesajınız var mı?

HER SEFERİNDE İLK DEFA AŞIK OLMUŞ GİBİ KALBİNİZİN ATTIĞINI HİSSEDECEKSİNİZ. 

Bu keyifli sohbet için teşekkür ediyoruz..Dalga Sörfü; Tolga Hadimoğlu İle Röportaj” için 2 yorum

 • Aralık 20, 2018 tarihinde, saat 11:04 pm
  Permalink

  Dalga sörfü yapmak için okyanusa gerek olmadığını, isteyen herkesin sörf yapabileceğini, bizde de bu imkanların olduğunu gösteren çok güzel bir yazı olmuş. Tebrikler. Devamını bekliyoruz.

  Yanıtla
  • Aralık 23, 2018 tarihinde, saat 1:33 pm
   Permalink

   Çok teşekkürler

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir