Digital Nomad : Dijital Göçebelik

Dijital Göçebelik Nedir?

Teknolojinin gelişmesi ile ofis ortamlarında çalışmaya ihtiyaç duymadan , internetin olduğu her yerde Laptop veya akıllı telefonlarla gezerek çalışma yada çalışarak gezme şekline dijital göçebelik denir.

Neden Dijital Göçebelik?

İnsanlar her zaman gezmeyi tatil yapmayı yeni yerler görüp keşfetmeyi sevmiştir. Ancak yoğun çalışma hayatı ve sorumluluklar , bu seyahat şeklini sadece tatillerle sınırlandırmıştır. Zamanla gelişen teknoloji ve çalışma biçimleri , ortaya çıkan yeni meslek dalları , hatta tüketicilerin yaşam biçimleri , iş ve çalışma olgusunun da yeniden şekillenmesine sebep oldu. Artık insanlar internet üzerinden alışveriş yapıyor , internet üzerinden işlerini düzenliyor ve iletişim kuruyor. Durum böyle olunca teknolojinin sizin yerinize koşması ve sizin yerinize iletişim kurması , yani işi teknolojinin yapması hiçte şaşırtıcı bir sonuç değil. Bu şartları gören ve bu çalışma şeklini benimseyen kişiler , işe gitmeden uzaktan iş yapmayı tercih ediyorlar. Özellikle bu çalışma şeklini , seyahat edip gezmek , yeni yerler keşfetme isteği ile birleştiren kişiler için , dijital göçebelik büyük bir şans haline gelmiş durumda.
Özellikle 2000 li yıllardan sonra internetin hayatımıza girmesi ile bu dönemin gençleri , bu akımın başlamasına sebep olmuş durumdalar. Birçok dijital göçebe hem gezip hemde çalışırken , bazıları ise sürekli yer değiştirmeyi benimsemiyor. Onlar için önemli olan kapalı ofis ortamlarında değil daha özgür ortamlarda daha esnek çalışmak.

Dijital Göçebeliğin Avantajları Neler?

Rutinden sıkılan , yeni yerler keşfetmek isteyen ve etkinlik yapmayı yaşam biçimi haline getirmiş kişiler için bu çalışma şekli büyük bir imkan. Zaman ve mekan sınırlamasını ortadan kaldıran bu çalışma şekli bu yönüyle diğer çalışma şekillerinden ayrılıyor. 

Hangi Sektörlerde Çalışıyorlar?

Daha çok yazılım , reklam , grafik tasarım ve iletişim gibi sektörlerde çalışanlar arasında dijital göçebeliğin yaygın olduğunu görüyoruz. Ancak bilişim teknolojileri ve internetin birarada kullanılabildiği bir çok sektörde bu çalışanları görmek mümkün.

Seyahat ve Dijital Göçebilik

Etkinlikler içinde belkide insanların hem dinlenip , hem öğrendiği , yaparken keyif aldığı etkinlik , seyahat ve tatil olsa gerek. Çalışma hayatından kaynaklanan zaman ve mekan problemini aşma konusunda belkide en iyi çalışma şekillerinden biri dijital göçebilik diyebiliriz. Farklı ülkelerde , farklı coğrafyalarda , farklı şehirlerde yeni şeylerle karşılaşmak insanı her yönden geliştiren ve motive eden bir durum olduğundan , bu çalışma şeklini benimseyenler daha pozitif ve daha yenilikçi olabiliyor. Sonuç olarak gezerken çalışmak yada çalışırken gezmek çoğu insanın hayır diyemeyeceği bir çalışma şekli.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir