Evde Suşi Yapıyoruz

Dünya mutfaklarını tanımak , yeni lezzetler keşfetmek ve yemek kültürünü genişletmek etkinlikler arasında en lezzetli kategori olsa gerek. Dünya üzerinde yaşayan milyarlarca insanın ve binlerce kültürün uzun yıllar sonucunda ortaya çıkardığı ve sentezlediği çok farklı yeme içme kültürlerinin olduğunu söyleyebiliriz. Yemeği ve içmeyi seven insanlar birde lezzet konusunda yeniliklere açıksa, deneyimleyebileceği ve keşfedebileceği birçok mutfak kültürünü büyük bir keyifle test edebilir. 

Bizde bu yazımızda dünyada birçok kişi tarafından çok sevilen Japon Mutfağının yıldızı suşiden bahsetmek ve evde suşi etkinliği hakkında yazmak istedik. 

Suşi Nedir?

Suşi Japon Mutfağının en tanınan yemeklerinden biridir. Deniz yosunu içine sarılmış pilav , balık , sebze üçlüsünün farklı garnitür ve soslarla genişletilmesi ile oluşmuş birçok çeşidi olan bir yemek türüdür.

Evde Suşi Nasıl Yapılır?

Bizim için evde suşi yapmak demek sadece bir beslenme değil aynı zamanda farklı bir mutfağın deneyimlendiği keyifli bir etkinlik anlamına geliyor. Yemek yemek etkinlik haline getirildiğinde ve keyifli bir modda yapıldığında unutulmaz anlar ve deneyimler olurlar. Bu yüzden evde suşi yapmak bizim için bir yemekten daha fazlası , yani eğlenceli bir etkinlik anlamına geliyor. 

 

Suşi japon mutfağından dünyaya yayıldıkça çok popüler bir yemek çeşidi olarak hızla yayılmış ve birçok suşi restoranı açılmış. Bununla birlikte birçok suşi çeşidi de insanlara sunulmuş. Bizde yeni başlayanlar için en çok sevilebilecek bir suşi çeşidinden bahsetmek istiyoruz. California Roll

Suşi malzemlerini her markette bulmak maalesef kolay olmuyor. Bunun için daha çok büyük marketleri tercih etmek gerekiyor. Birçok büyük markette bu malzemeleri bulabilirsiniz. Bunlar;

 

 • Deniz yosunu
 • Karides 
 • Yengeç çubuğu ( Surumi )
 • Avakado
 • İceberg marul 
 • Salatalık
 • Mayonez
 • Pilavlık pirinç
 • Wasabi sos
 • Soya sosu
 • Zencefil turşusu
 • Bambu çubuklardan yapılmış sarma aparatı
 • Uçan balık yumurtası
 • Chopsticks ( Çin yemek çubukları )

Önceden yapılmış pirinç pilavı , düzgün açılmış deniz yosunun üzerine ince bir tabaka şeklinde yayılır. bu işlemin düzgün olması için el biraz suyla ıslatılmalıdır.Hazırlana pilav katmanlı deniz yosunu sarma aparatının üstüne alınır. Pilav katmanı bambuya , Yosun kısmı yukarı bakmalıdır. Yosun katmanına bir sıra mayonez sıkıldıktan sonra, haşlanmış karides ve yengeç çubukları bir hizada yerleştirilir. Üzerine ince kıyılmış salatalık , avokado ve iceberg marul eklenir.

Hazırladığımız suşiyi bir rulo haline getirmek için bambu aparat yardımıyla dıştan içe doğru sarmaya başlarız. Yaprak sarması gibi deniz yosununu kıvıraraktan suşiyi sıkı bir rulo haline getirip , bambu aparattan çıkarırız.

Uçan balık yumurtalarının üzerinde suşiyi gezdirip , etrafının uçan balık yumurtaları ile kaplanmasını sağlayın.

Hazırladığımız rulo şeklindeki suşiyi düzgün bir biçimde 6 eşit parçaya keserek servis tabağına yerleştirin. Servis tabağına zencefil turşusu , wasabi sos ve soya sosu bir küçük tabakta yerleştirerek sunuma hazır hale getirin.

 

Wasabi sosu soya sosuna karıştırıp , suşinizi bu sosla birlikte tüketebilirsiniz. Afiyet olsun 🙂

Yemeklerinizi daha keyifli bir hale getirmek için , deneyimlediğiniz mutfak ve kültüre ait objeleri masanıza konumlandırarak daha eğlenceli bir atmosfer yaratıp , güzel vakit geçirebilirsiniz.

Farklı mutfaklar ve yeni lezzetler ilginizi çekiyorsa Lezzet Günlüğü kategorisine göz atabilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir