Geyikbayırı – ANTALYA; Dünya Çapında Tırmanış Merkezi

Dünyada uzun yıllardır birçok sporcu tarafından oldukça yaygın bir şekilde yapılan hatta küçük yaşlardan itibaren eğitimi verilen kaya tırmanışı sporu, son yıllarda ülkemizde de tanınmaya yapılmaya ve yaygınlaşmaya başladı. Bu tip bir aktivitenin yaygınlaşması verilen eğitim imkanları ve uygun tırmanma noktaları ile doğru orantılı. Ülkemizde bu spora gönül vermiş uzman dağcıların ve tırmanışçıların öncülüğünde keşfedilen ve tanıtımı yapılan tırmanma noktaları sayesinde artık birçok Türk tırmanış sporcusu görebiliyoruz. Bu noktalardan en önemlisi ise Antalya’da bulunan Geyikbayırı Tırmanış Bölgesi. 

Geyikbayırı’na Nasıl Gidilir?

Antalya il sınırları içerisinde bulunan bu merkez aslında Antalya şehir merkezine oldukça yakın. Şehir merkezine yaklaşık 25 kilometre mesafede bulunan tırmanış alanına, özel araçla 25- 30 dakikada ulaşmak mümkün. Yakınlığı sayesinde toplu taşıma araçları ile de gidilebiliyor. Bölgede aynı isimli bir köy bulunmakta ve birçok kişi bu bölgede tarım ve hayvancılıkla uğraşmakta. Tırmanış bölgesinin popüler hale gelmesi ile turizm alanında da birçok işletme açılmış.Dünyadaki en önemli 10 tırmanış bölgesi arasında gösterilecek kadar iddialı olan bölge, özellikle kış aylarında tırmanmak isteyenler için son derece uygun ve popüler. Tektonik hareketler sonucunda şekillenmiş kayaların uzunluğu dört kilometre civarında. Bu kayaların yükseklikleri ise 15 metreden 50 metreye kadar değişiklikler gösterebiliyor. Oldukça sert bir yapıya sahip olan kireç taşından oluşmuş kayalar bölgede en sık rastlanan kayaç çeşidi. 

2000 yılında tecrübeli tırmanışçı Öztürk Kayıkçı’nın ve Metin Yılmaz’ın bölgeyi keşfetmesi ile bölgenin tanınırlığı ve ziyaretçi sayısı inanılmaz bir değişiklik gösterdi. Antalya halkı tarafından doğal güzelliği ve manzarası için ziyaret amaçlı gelenlerin yanına, tırmanış için gelen sporcularında dahil olması ile bölge adını dünya çapında duyurmaya başladı.  Binden fazla rotanın olduğu kayalarda her geçen gün yeni rotalar oluşturulmakta. Rotaların büyük çoğunluğunun Öztürk Kayıkçı ve arkadaşları tarafından açılmış olması tırmanışçılar için büyük bir avantaj. Rotaların farklı zorluk derecelerinin olması ve tırmanış teknikleri açısından birçok tekniğe hitap etmesi ise tırmanışçılar için oldukça önemli bir tercih sebebi.

Bölgeye gelen tırmanışçılar, kamp alanlarında ve küçük otellerde konaklayabiliyor. Özellikle kamp alanları bölgede oldukça popüler. İşini iyi yapan kamp merkezlerinin olması büyük bir avantaj. Kış aylarında çok tercih edilen bölgede, yazın tırmanış yapmak hava sıcaklığından dolayı oldukça zorlayıcı. Tırmanış bölgesinde eskiden çok sık görülen geyiklerin yerini otlayan keçiler almış. Doğal güzelliklerin zengin olduğu bölgede tırmanış rotalarının karşısındaki manzaralar ise insanı büyüleyici güzellikte. 

Bölgede son yıllarda popüler hale gelen başka bir etkinlik ise Slackline olarak bilinen ve ip üzerinde dengede yürüme prensibine dayanan başka bir ekstrem spor.  Eni geniş olan ve iki nokta arasına gerilen naylon bir kemer üzerinde yürüme sporu bölgede popüler, hatta 5 yıldır Highline  Karnavalı olarak düzenlenen bir festivalde yapılıyor. Onlarca ülkeden gelen yüzlerce sporcu bu festivalde hünerlerini sergiliyor. 

Geyikbayırı’nın başka bir önemi ise Tarihi Likya Yolunun başlangıç noktasında yer alması. Antalya’dan Fethiye’ye kadar uzanan ve 535 kilometrelik bir parkurdan oluşan tarihi Likya Yolu doğa yürüyüşçüleri için dünyada sayılı trekking rotalarından. Outdoor aktivite sevenlerin, kampçılık, dağcılık, doğa yürüyüşü gibi  birçok etkiliklerle ilgilenenlerin muhakkak duyduğu Geyikbayırı sanırım her geçen gün daha da popüler hale gelecek.

Bizimde İlkbaharın ilk ayı olan Mart ayında, güzel bir havada ziyaret ettiğimiz bu bölge, hem doğası hemde etkinlik ve aktivite imkanları ile bizi oldukça etkiledi. Bölgede birçok ülkeden gelen profesyonel tırmanışçı ile sohbet etme şansını yakaladık. Onların açısından, tırmanış kayalarını ve rotaların çeşitliliğini dinledik. Çek Cumhuriyetinden gelen bir ekiple sohbet edip tırmanışlarını izledik. Bu spor hakkında ve rotalar hakkında bilgiler aldık. 4 kilometre uzunluğu sahip olan kayalarda ağaçların arasından ilerlerken farklı ülkelerden gelen farklı sporcularla karşılaşmak çok normal bir durum. Yaklaşık 60 yaşlarında olan İngiliz tırmanışçılar ise bu sporun yaş aralığının oldukça geniş olduğunu bize gösterdi. 

Bölgeye gelen birçok yerli ve yabancı sporcunun aynında Öztürk Kayıkçı’nın yazdığı ve içinde bolca resim ve rotanın olduğu ‘ A Rock Climbing Guide To Antalya / Antalya Kaya Tırmanış Rehberi’ ni görmek mümkün. 

Kaya tırmanışı hakkında daha fazla bilgi almak için Kaya Tırmanışı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir