Hiking , Yürümek İçin Doğayı Seçenler

Hiking nedir?

Doğa yürüyüşlerinin günübirlik olanına yani daha kısa süreli olanına hiking denir. Genellikle hiking etkinliği bir gün sürer.

Hiking nasıl yapılır?

Kısa süreli doğa yürüyüşleri olarak bilinen hiking , trekking olarak bilinen uzun süreli doğa yürüyüşlerine göre daha az ekipman ve zaman gerektirdiği için daha kolay yapılabilir etkinliklerdir. Özellikle birçok şehirde doğa yürüyüşü kulüpleri günübirlik etkinlikler düzenler. Sizde bunlardan birine katılabilir ve bu etkinliği gerçekleştirebilirsiniz. İlk defa bu etkinliği yapacak olanlar için bu yöntemi seçmek daha doğru olacaktır. Doğa yürüyüşlerine grup şeklinde çıkmak güvenlik açısından ya da yolda yaşanabilecek sakatlıklar açısından çok daha doğru bir karar olacaktır. Doğa yürüyüşüne çıkmadan önce yürüyüş hakkında yakınlarınıza bilgi vermek ve rotanızı onlarla paylaşmak çok önemli bir ayrıntıdır. Ayrıca yürüyüş rotasını belirlerken de yürümeye uygun olmayan tehlikeli rotalar seçilmemelidir. Dinlenebilecek su temin edebilecek ve ulaşımı kolay rotalar olmalıdır. Cep telefonun erişiminden de uzak rotalar olmamalıdır.

Eğirdir

Biz Isparta Eğirdir de bulunan kısa süreli ve harika Eğirdir Gölü manzaralı bir rota seçtik. Küçük sırt çantamıza atıştırmalık, su, kıyafet , ilk yardım kiti , el feneri gibi temel bazı ihtiyaçları alıp erken saatlerde rotamıza ulaştık. Kendimizi çok yormadan yavaş yavaş sıra halinde yürüyüşe başladık. Kimi yerlerde durup ağaçlara kimi yerlerde durup manzaraya baktık. Manzaranın eşliğinde atıştırıp sohbet ettik. Yürüyüş esnasında kuşların ve manzaranın fotoğraflarını çektik.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir