Kamp Çadırı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Outdoor aktivitelerin, doğa yürüyüşlerinin, festivallerin ve hafta sonu doğa ile geçirilen tatillerin vazgeçilmez ekipmanlarının başında muhakkak çadırlar gelir. Çadır deneyimi ilk önceleri çoğu kişi için uzak bir düşünce olsa bile bu deneyimi yaşayanların tekrar tekrar yapmak istediği bir etkinlik ve konaklama şeklidir. Farklı aktivite ve etkinlikler için hangi çadırı nasıl seçmeliyiz sorusunun cevabını birlikte bu yazımızda araştıracağız.Çadır Türleri Nelerdir?

Farklı ihtiyaç türlerine göre üretilmiş çeşitli çadırlar vardır. Bunlar;

1- Yazlık Çadırlar

Bu çadır türleri yaz mevsiminin sıcak ve nemli havaları için tasarlanmış, hava alabilme kapasitesi yüksek kumaşlardan üretilmiş, kurulumu ve toplanması kolay çadırlardır. Özellikle sineklerin çadıra girmesini önleyecek sineklik perdeleri ile donatılmış çadırlardır. Yaz aylarında oluşabilecek kuvvetli olmayan rüzgar ve fırtınalara dayanıklı yapıdadırlar. Hava alma kapasitesinin yüksek olması sayesinde sıcak günlerde bunaltıcı bir çadır ortamı oluşmasını engellerler.

2-  Üç Mevsimlik Çadırlar

Yaz çadırlarının biraz daha geliştirilmiş hali olan bu çadırların en büyük özelliği yağmur ve rüzgara karşı daha dayanıklı olmalarıdır. İlkbahar ve sonbahar mevsimlerinde yağan yağmurları çadırın içine almayacak kumaşlardan üretilmiştir. Gözenekli yapıları içerideki havayı dışarı verirken dışarıdan gelen rüzgarı içeri almazlar. Aynı zamanda bu çadırların iskelet yapıları ve aerodinamik tasarımları rüzgar direncine, yaz çadırlarından daha dayanıklı olacak şekilde üretilmiştir.

3- Dört Mevsimlik Çadırlar

Kullanılan malzemeler ve iskelet yapısındaki küçük değişikliklerle 3 mevsimlik çadırların biraz daha geliştirilmiş halidir. Bu çadırlar 4 mevsimde kullanılabilir. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta Aşırı yağmur ve aşırı kar yağması durumlarında, fırtınalı havalarda ve çok soğuk koşullarda kullanılmaya uygun değildirler. Belirli miktarda yağmur ve kar suyunu tutabilecek türde kumaşlardan üretilmişlerdir. Kullanılan taban kumaşları 3 mevsimlik türlere göre daha kalındır. Bu sayede soğuk ve ıslak zeminden korunma amaçlanır.

4- Beş Mevsimlik Çadırlar

Dağcılık ve ekstrem koşullar için üretilmiş özel çadırlardır. Sert hava koşulları için tasarlanan bu çadırların en önemli iki özelliği kullanılan malzeme kalitesi ve çadırların aerodinamik tasarımlarıdır. Kullanılan malzeme kalitesi sayesinde çok yoğun kar ve yağmur durumunda bile çadır içine su girişini önler. İskelet yapılarında kullanılan alüminyum, çelik yada karbon fiber gibi materyallerle, fırtınalı havalarda bile iskelet duruşunun bozulması engellenir. Aynı zamanda daha basık ve eğimli yapıları ile rüzgar direncini minimuma indirerek çadırın yerinden hareket etmesi önlenmiş olur. Kullanılan malzeme yoğunluğuna bağlı olarak biraz daha ağır çadırlardır.

Kullanım türüne bağlı olarak, hafta sonu çadırları, festival çadırları, aile çadırları , şişme çadırlar ve hamak çadırlar gibi çadır türleri de bulunmaktadır. Bu çadırlar daha çok eğlence, keyif ve tatil amaçlı kullanılan çadırlardır. 

Hangi Çadır Türünü Seçmeliyim

Bir çadır seçerken en önemli soru budur. Çadır ihtiyacınızın temel sebebi ile sorunun cevabı aynıdır. Eğer sadece hafta sonları sıcak havalarda çadır deneyimi yaşamak istiyorsanız 3 mevsimlik bir çadır, trekking yapmayı düşünüyorsanız backpackinge uygun olan 4 mevsimlik bir çadır, daha profesyonel bir kamp deneyimini soğuk hava koşullarında yapmak istiyorsanız 5 mevsimlik çadır türleri seçilebilir. Yukarıda da söylediğimiz gibi önemli olan sizin kamp tercihiniz ve kamp tecrübenizdir. Bununla birlikte çadır tecrübesini sadece deneyimlemek istiyorsanız iyi bir havada kullanılabilecek basit ve ucuz bir çadır satın alıp bu deneyimi yaşayabilirsiniz. Sonucunda bu çadır kampı size hitap eden bir etkinlikse daha pahalı ve daha teknik özelliklere sahip bir çadır satın alabilirsiniz.

Çadır Hacmi Nasıl Olmalı ( Kaç Kişilik Bir Çadır Seçmeliyim )

Üreticiler çadırları dizayn ederlerken her bireyi düşünerek farklı büyüklüklerde çadırlar üretirler. Ancak burada önemli olan nokta çadırların hangi aktivite için kullanılacağıdır. Eğer tek başına bir backpacking yapıyor ve doğa yürüyüşündeyseniz az yer kaplayan ve hafif bir çadır tercih edersiniz, bu yürüyüşünüz iki kişi ise mecburen çadırınızı daha büyük hacimli seçmeniz gerekir. Sadece hafta sonu kampı yapıyorsanız içerideki yaşam alanının geniş olması ve tavan yüksekliğinin yeterli düzeyde olması önemli bir konfor faktörüdür.Çadırda zaman geçirmeyi sevenler daha geniş çadırları seçerken sadece yatmak için kullananlar daha küçük ve basık türde az yer kaplayan çadırları tercih eder. Aynı zaman da uzun boylu biri için çadırın tünel uzunluğu önemliyken, rahat uyumayı sevenler için dirsek genişliği yani çadırın eni de oldukça önemlidir. Sonuç olarak kapasite tamamen sizin etkinlik türü, konaklayacak kişi sayımız ve kişisel özelliklerinize göre şekillenir.

Diğer Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

  • Geliştirilmiş ve Ar-Ge aşamasından geçmiş çadırlar tercih edilmeli. Önemli çadır üreticileri, kullanıcıların ihtiyaçlarına çok daha iyi cevaplar verebilmek için ar-ge çalışmalarına büyük yatırımlar yapar. Çadırları birçok testten geçirip ardından satışa sunarlar. Bununla kalmayıp kullanıcıların deneyimlerini anketler ve geri dönüşleri değerlendirip bir sonraki üretimde daha iyi sonuçlar için çaba gösterirler. Bu yüzden bir spor mağazasından ve çadır konusunda uzmanlaşmış bir firmadan çadır seçmek pahalı gibi görünse de fiyat-fayda-performans üçlemesinde çok kazançlı bir tercihtir.
  • Havalandırmaya ve yalıtıma dikkat edin. Daha öncede belirttiğimiz gibi yaz aylarında kalın kumaş kullanmak ne kadar yanlışsa kış mevsiminde de ince kumaşlı çadır tercih etmek o kadar yanlış olacaktır. Yani hangi mevsimde ve koşulda çadır kuruyorsanız o koşullara uygun çadır seçin. Ancak hangi mevsim olursa olsun nefes alabilen teknik kumaşlardan üretilmiş çadırlar tercih edin.
  • Ağırlık ve Hacim konusunda etkinliğinize göre seçim yapın. Araçla hafta sonu kampına giderken büyük hacimli ve ağır bir çadır sizin için bir problem olmazken, doğa yürüyüşünde 100 gramın bile ne kadar önemli bir ağırlık olduğunu unutmayın.

Çadır Aksesuarları Nelerdir Ne İşe Yarar?

Zemin Matı

Ek zemin matları ile aşınmaya ve delinmeye karşı önlem alabilirsiniz. Aynı zamanda su geçirmezliği de artıran bu matlar ergonomik olduklarından kolayca kurulup kaldırılabilir. 

Çadır Sundurmaları

Çadırınızda daha geniş bir alan istiyorsanız yada ekstra bir kişilik yer açmak istiyorsanız çadır sundurmaları tamda bu ihtiyacı karşılıyor. Bisikletle yolculuk yapıyorsanız ve ekstra malzemeleriniz varsa sundurma kısmı bisiklet çanta ve diğer malzemeler için yeni bir alan sağlayabilir. Birçok çadır üreticisi bazı modellerini sundurmalı çadır olarak üretiyor, buda sundurma bölümününde ekstra bir kapıyla birlikte üretilmesi anlamına geliyor. Yani çadırınızın içinde ikinci bir oda olduğunu düşünebilirsiniz. Sundurma bölümünün kapısı kapatıldığında dışarı ile bağlantı kapanmış oluyor.

Rüzgar Koruyucu

Kamp sırasında çadırınızın etrafında bir rüzgar kıran oluşturarak çadırınızı rüzgardan daha az etkilenir hale getirmek için üretilmiştir. Anı zamanda kendinize özel bir alan yaratmak içinde kullanılabilir. 

Yağmurluk

Yaz aylarında bile olsa beklenmedik yağmurlar yağabilir. Böyle durumlarda çadırınız su geçiren türden ise yanınızda bulunduracağınız bir çadır yağmurluğu sizi su içinde uyumaktan kurtarabilir. 

Outdoor aktivitelere ilgi duyuyorsanız bir başka önemli konu olan Doğa Yürüyüşü Çantasında Neler Olmalı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir