Kamp Matı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Uzun süreli doğa yürüyüşlerinde yada kısa süreli tatil amaçlı yapılan kamplarda dinlenme, konaklama ve uyku zamanlarının en önemli ekipmanlarından biride kamp matlarıdır. Birçok kişi kamp yapmaya karar verdiğinde veya dağa yürüyüşlerine çıkmak için planlar yapmaya başladığında ilk akla gelen dinlenme anlarında neyin üzerinde uyuyacağıdır. 

Kampçılıkta her bir ekipmanın kendine has çok önemli özelliklerinin olduğunu unutmamak gerekir. Bir çadır ne kadar önemli ise veya doğru bir uyku tulumu seçmek ne kadar önemli ise en az onlar kadar doğru kamp matını seçmekte bir o kadar önemlidir. Kamp alanları ve çadır kurulan yerler her zaman beklenildiği gibi bir konfora sahip olmayabilir. Hatta bazı zamanlarda çok elverişsiz bölgelerde ve zeminlerde kamp yapmak zorunda kalabilirsiniz. Bu gibi durumlarda günün yorgunluğu da düşünülünce ben uyumasam da olur diyecek değilsiniz elbet. İşte bu yüzden en zor şartları da göz önünde bulundurarak seçebileceğiniz en iyi uyku matını seçmek için doğru yazıyı okuyorsunuz. Sağlıklı bir bedene sahip olmak ve iç dünyanızı berraklaştırmak için çıktığınız bir doğa yürüyüşünde, konforsuz bir şekilde hatta sağlığınızı bozacak bir zeminde uyumak yaptığınız etkinliğin doğasına ters bit durum olacaktır. Bu yüzden uyku konforunuzu ve sağlığınızı düşünmek en doğru hareketlerin başında gelir. Kampçılıkta uyku tulumlarının uyku matlarından daha önemli olduğu gibi bir yanılgı hakimdir yen, başlayanlarda, oysa hiç bir ekipman diğerinden daha az önemli değildir. Uyku matları da bunlardan biridir. Bu yüzden iyi bir uyku matı nasıl seçilir birlikte inceleyelim. 

Uyku Matı Çeşitleri Nelerdir?

Köpük Kamp Matları

En bilinen ve piyasada en çok satılan uyku matlarının başında köpük kamp matları gelir. Polietilen malzemeden üretilen bu matlar çok yoğun köpük malzemeye sahiptir. Bu yoğunluk ve kalınlık sayesinde iyi bir yalıtım ve dayanıklılık sağlar. Hafif olmaları ve suya karşı dayanıklı malzemeden üretilmiş olmaları yüzünden bir çok kampçı tarafından tercih edilir. Bazı modellerinde bulunan alüminyum yüzey sayesinde vücut ısısının korunması için iyi bir yalıtım sağlanır. Bu olumlu özelliklerinin yanında çok yer kaplaması, konforsuz bir uyku sunması en büyük dezavantajlarıdır. Kısa süreli ve düşük bütçeli kamp dönemlerinde tercih edilebilir bir mat türüdür. 

Şişme Kamp Matları

PVC malzemeden yapılmış bu matlar içine hava doldurularak hacim kazandırılan ve daha fazla konfor sunan matlardır. İçinde bulunan hava ile uyuyan kişi zeminle teması minimuma indirir. Aynı zamanda matın içindeki hava iyi bir yalıtım maddesi görevi üstlenir. Bu matları şişirmek için genellikle bir pompa kullanılır, bazı modellerde ise hava pompası uyku matına entegre edilmiş bir şekilde üretilmiştir. Şişme kamp matlarında boyut ve özellik olarak birçok seçenek mevcuttur. Bazı modeller daha yüksek ve enli olabilirken bazı modeller daha ergonomik ve ultra light olarak nitelendirilen ince ve hafif şekilde tasarlanmıştır. 

Büyük ve ağır modeller fiyat olarak daha uygun olmasına karşın ultra light modeller daha pahalı ürünlerdir. Şişirilebilir matların bazı modellerinde kadife yüzeyler bulunur. Bu tasarım sayesinde yalıtım özelliği ile birlikte matın kayganlığı da azaltılır. Ultra light modellerin şişirilmesi için pompa taşımaya gerek yok denebilir. İnce olması sayesinde az hava ile yeterli konforu sunabilmektedir. Aynı zamandan az yer kaplaması ve hafif olmasından dolayı uzun süreli yürüyüşler ve seyahatler yapanların bütçelerini biraz zorlayarak tercih edebileceği en iyi kamp matlarının başında bu modeller gelir.

Şişirilebilir kamp matlarında yüzey tasarımları da oldukça önemlidir. Ar-Ge çalışmaları ile en iyi uyku deneyimini sunmaya çalışan üreticiler,  düz, çizgili yada V kanallı zeminler tasarlayarak farklı ürünler satışa sunmaktalar. Bunlardan size en çok hitap edeni satın almadan önce mağazalarda deneyerek tecrübe edebilirsiniz. 

Kendiliğinden Şişen Kamp Matları

Polyester ve PVC kumaşla üretilen poliüretan dolgu malzemeleri ile sertleştirilen bu matlar fiyat olarak daha pahalı olmasına karşın konfor olarak en üst düzey uyku matlarındandır. Matın kendisine entegre edilmiş otomatik şişme donanımı sayesinde, matı serdiğinizde yaklaşık %80 oranında mat kendiliğinden şişer ve geri kalan kısmı kendiniz rahatlıkla şişirebilirsiniz. Ayarlanabilir sertlikte olması, kolay kurulup, kolay toplanması,dayanıklı olması, çok başarılı bir ısı yalıtımı sağlaması bu matları ön plana çıkaran artılarıdır. Pahalı ve biraz ağır olmaları ise eksi özellikleri arasında yer alır. Uzun yürüyüşler ve seyahatler planlayanlar içinde oldukça mantıklı bir tercihtir. Ancak kısa süreli kamplar için pahalı bir seçenektir. 

Matlarda Isı İzolasyonu Nasıl Karşılaştırılır?

Matların ısı izolasyon özellikleri yapılan testlerle belirlenir ve bu sonuçlar R değeri ile ifade edilir. R değeri 1-10 arasında sayılarla gösterilir. Matın R değeri ne kadar yüksek olursa ısı yalıtımı da o kadar iyidir. R değeri belirtilen matlar gerekli testlerden geçmiştir. Özellikle yüksek irtifa dağcılığı ve zorlu hava koşullarında kullanılacak matların R değerleri olmalı ve muhakkak bu koşullara uygun matlar seçilmelidir. Şişme matlar genellikle 3-4 arası R değerlerine sahiptirler. Bu matların altına konulacak bir köpük matla R değeri 5 seviyesine çıkarılabilir. Özellikle kış aylarında kamp yapanların seçtiği matların R değerleri en az % seviyesinde olmalıdır. – 10 santigrat derece civarındaki hava koşulları için ise en az 6-7 R değerine sahip matlar tercih edilmelidir. Sizde kamp yapacağınız zamana ve hava sıcaklığına göre R değerleri uygun olan matlar tercih etmeye çalışın. 

Bana Uygun Kamp Matı Hangisi?

Bu sorunun net olarak cevabını sizin bireysel özellikleriniz, kamp yapmayı düşündüğünüz dönem, ulaşım şekliniz ve bütçeniz gibi birçok faktör belirleyecektir. 

  • Araçla seyahat ediyorsanız daha çok konfora yönelik şişme matlar seçebilirsiniz. Ancak sırt çantası ile yürüyüş yapıyorsanız daha az yer kaplayan, hafif ancak uyku konforundan ödün vermeyen kaliteli ultra light şişme matlar tercih edilebilir. 
  • Uzun süreli kamp ve seyahat planlıyorsanız bütçenizi zorlayıp dayanıklı hafif ve konforlu matları seçebilirsiniz, ancak bir iki günlük kısa süreli kamp yapmayı düşünüyorsanız uygun fiyatlı köpük matlar tercih edebilirsiniz. 
  • Uzun boyluysanız ve rahat dirsek genişliğinde uyumayı seviyorsanız geniş olan modelleri seçebilirsiniz. Ben yattığım gibi kalkarım çokta uzun değilim diyorsanız daha küçük ebatlı modeller size uygun olabilir.

Sonuç olarak en doğru matı sizin araştırmalarınız sonucunda, sizin kendi ihtiyaçlarınız ve beklentinize göre kendiniz belirlersiniz. Son olarak mat seçerken ar-ge çalışmaları yapılmış, sağlıklı malzemeden üretilmiş, gerekli testler uygulanmış, önerilen matları tercih etmek size daha faydalı olacaktır.

Kamp malzemeleri içinde diğer önemli bir ekipman olan kamp çadırları hakkında bilgi almak için Kamp Çadırı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli yazımızı da inceleyebilirsiniz. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir