Kano Ekipman Listesi

Her geçen gün daha çok ilgi gören sporlardan biri de Kano kullanımı. Kano aslından sadece bir spor değil aynı zamanda bir keşif ve macera etkinliği de diyebiliriz. Özellikle kanyonlar, koylar ve nehirlerde suyun ulaşabildiği birçok bölgeyi keşfetmek ve gezmek için oldukça etkili bir yöntem. Hemen hemen birçok mevsim kayak kullanımı yapılsa da özellikle yaz aylarında ve ilkbaharda keyifli kayak gezintileri yoğun olarak yapılmakta. Kano sporu için kanonuzu aldıktan sonra hadi keşif başlasın demek biraz hızlı bir başlangıç olur. Önce kano kullanırken ihtiyacınız olacakları temin etmek için bir araştırma gerekiyor. Bizde bu yazımızda Kano etkinliği için gerekli ekipmanların neler olduğuna dair bir Kano ekipman listesi hazırladık.

1- Kano Küreği

Kano küreğini seçerken ilk dikkat edilmesi gereken nokta kürek uzunluğudur. İdeal kürek boyu, ayakta dururken elinizi havaya kaldırdığınızda yerden elinize kadar olan uzunluktur diyebiliriz. Aynı zamanda yuvarlak şaftlı kürekler kullanımı nispeten daha kolaydır.

2- Can Yeleği

Yüzme konusunda sorun yaratmayacak ama suda sizi güvenle su yüzeyinde tutacak bir yelek seçimi, güvenlik açısından son derece önemlidir.3- Kask

Kano sporunu durgun sularda da olsa yüksek hızla akan sularda da olsa muhakkak kask kullanarak yapmak gerekir. Beklenmedik çarpışmalar ve darbelere karşı hayati önem taşıyan kasklar vazgeçilmez kano ekipmanlarıdır.

4- Kano Koltuğu

Kano kullanırken konforunuz, bu spordan alacağınız alacağınız keyifle doğru orantılıdır. İyi ve rahat bir kano koltuğu kanolar için vazgeçilmez konfor ekipmanlarıdır.

5- Kano Eteği

Kano etekleri dalgalı deniz ve akarsularda kanonun içine suyun girmesini engelleyen çok önemli bir ekipmandır. Bu ekipman sayesinde etkinliğiniz boyunca kuru kalır ve ıslanmadan keyifle sporunu yapmaya devam edebilirsiniz.

6- Su Geçirmez Çanta ve Torbalar

Kano etkinliğini yaparken yanınıza aldığınız malzemelerin ıslanması en istenmeyen durumdur. Özellikle telefon kamera ve hassas malzemeler için su geçirmeyen torba veya çantalar tercih etmek önemlidir.

7- Olta Tutucu

Kano etkinliğiniz, balık tutma hobisiyle birleştirmek istiyorsanız, olta tutucular oldukça işlevsel ve yardımcı, Bu tutucular sayesinden oltanızı sabitleyebilir ve uzun süre oltayı tutmadan balık tutabilirsiniz.

8- Gps – Navigasyon – Pusula

Yolunuzu kaybetmemek için almanız gereken önemli tedbirlerden biride yön bulma araçlarıdır.

9- Kürek Kayışı

Bu güvenlik ekipmanı ile küreği kanonuza bağlarsınız. Bu kayışlarla küreğinizi ulaşabileceğiniz mesafede tutabilirsiniz.

10- İlk Yardım Kiti

Yaşanabilecek basit yaralanmalar ve istenmeyen durumlar için su geçirmez çantanızda donanımlı bir ilk yardım kiti bulundurun.

Aynı zamanda yanınızda bulunacak güneş gözlüğü, güneş kremi gibi malzemeler uzun süreli sürüşlerde size çok yardımcı olacaktır. Güneşten korunmak için yine yanınızda bulunması gereken baş bir kıyafet ise uv korumalı uzun kollu t-shirtler. Boyunluk, buff gibi kıyafetlerde az yer kaplayan ama konforu artıran başka önemli malzemelerden.

.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir