Karavan Kiralayın , Evinizi Yanınızda Taşıyın

Günümüz şehir hayatının koşuşturmasından ve stresinden yorulan bir çok kişinin hayalidir karavan ile dünya turu yapmak. Yıllarca çalışıp iş hayatından tatil yapmaya fırsat bulamayan , gezip görme isteğini içinde yaşatan insanların hep planlarında olmuştur karavan ile gezmek. Peki karavan deneyimini yaşamak için illa emekli mi olmak gerek? 

Karavanlar 19.yüzyılda ortaya çıktığında, sirklerde çalışan kişilerin konaklaması için kullanırken , zaman içerisinde kullanım şekli çok değişmiş. Konaklama özelliğini korumakla birlikte gezip görme isteği ile birleşen karavanlar bir yaşam biçimi haline gelmiş. Özellikle gezgin ruhlu insanların tercih ettiği karavanlar , zaman içinde teknolojinin de yardımı ile çok konforlu ve kullanışlı hale gelmiş. Artık sadece konaklamak için kullanılan dar alanlar değil, konforlu, geniş ve çok fonksiyonlu, yürüyen birer ev olmuş durumda karavanlar.

Moto karavan ve çekme karavan olmak üzere iki tip karavan şekli mevcut. Adında anlaşılacağı gibi moto karavanlar kendinden motorlu bir kara yolu taşıtı, çekme karavanlar ise genelde daha küçük alana sahip ve bir araç tarafından çekilen bağımsız bir karavan türü. Her ikisini de yollarda ve karavan parklarında çokça görmek mümkün. Moto karavanlar konfor ve kullanım bakımından daha çok tercih ediliyor diyebiliriz. Hatta birçok gezgin ruhlu insan kendi midibüslerini , kendi isteklerine göre karavan haline getirip karavancılığa başlangıç yapıyor. Tabi bu işlemi yaparken gerekli izin ve projeleri onaylatıp araç ruhsatlarını bu duruma göre düzenlettiriyorlar. 
Karavanlarda mutfak, yataklar, banyo-wc, masa, su deposu, dolaplar gibi birçok bölüm çok ergonomik bir şekilde tasarlanıp  yerleştirildiğinden, küçük alanlar çok iyi kullanarak, kullanıcıya ferah bir kullanım alanı sunulmuş. Buda kullanım kolaylığını ve keyfini artırmış.

Karavanlar birçok donanıma sahip olan küçük birer ev olduğundan haliyle fiyatları da biraz yüksek. Bu yüzden de birçok kişi genç yaşlarda değil, emeklilik yıllarında karavan almayı hayal eder. Ancak günümüzde son teknoloji karavanları kiralayan firmalarda mevcut. Yani karavan deneyimi yaşamak için illa karavan satın almaya gerek yok. Kiralama yöntemi ile karavan hayatının nasıl olduğu deneyimlenebilir. Bu sayede gezgin ruhunuzu test edebilirsiniz. 

Karavan ile yapılan geziler aslında çok kısa yazılacak konular değil. Çünkü karavancılıkta birçok detayda mevcut.

 • Aracı tanıma 
 • Kullanım alanlarını ve kullanım şekillerini öğrenme 
 • Günlük  ve periyodik bakımların nasıl yapılacağının öğrenilmesi 
 • Gerekli ihtiyaçların planlanıp temin edilmesi
 • Ekonomik planlamanın yapılması
 • Yolculuk rotasının belirlenmesi
 • Konaklama yerlerinin önceden belirlenmesi 
 • Güvenlik ile ilgili ön tedbirlerin alınması
 • Seyahat ve sağlık sigortası gibi önemli ayrıntıların tamamlanması

gibi konularda bilgili ve hazırlıklı olmak gerekir. Bir karavan seyahati planladığınızda yukarıdaki detayları iyi çalışıp yola öyle çıkmalısınız. Daha sonra geriye , hız kurallarına uyup yolculuğun tadını çıkarmak kalıyor.

Karavan Kiralayın , Evinizi Yanınızda Taşıyın” için 2 yorum

 • Ekim 17, 2017 tarihinde, saat 1:03 pm
  Permalink

  Hep hayalimde olan bişey.Birgün gerçekleştirirsem deneyimlerimi bu portaldan paylaşmaktan gurur duyarım

  Yanıtla
  • Ekim 25, 2017 tarihinde, saat 9:17 pm
   Permalink

   Deneyim ve etkinliklerinizi yorum olarak her zaman bekliyoruz

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir