Katlanır Bisiklet Almak İçin 5 Neden

Hiçbir zaman yeri dolmayan sporlardan biri de bisiklet sürmektir. İlk kullanmaya başladığımız araçlardan biri olan bisiklet, yıllar geçtikçe hayatımızda bir şekilde var olmayı başarır. İlk zamanları bir oyun aracı olan bu harika icat, gençlik yıllarında bir eğlence ve ulaşım aracı rolünü aynı anda üstlenir. Yaş ilerledikçe ulaşım aracı olmasından ziyade bir spor haline gelmeye başlar ve düzenli spor yapmaya zamanı olmayanların veya kapalı alanlarda spor yapmak istemeyenlerin en önemli spor araçları haline gelir. Her yaşta, bir şekilde insan hayatında yer alan bisikletler, kendi içerisinde farklı kategorilere ayrılabilmektedir. Yarış bisikletleri, şehir yol bisikletleri ve dağ bisikletleri gibi değişik türlerde bisikletler mevcuttur. Birde çok fazla duyup görmediğimiz ancak gördüğümüzde de çok fazlasıyla dikkatimizi çeken katlanır bisikletler vardır. Peki nedir bu katlanır bisiklet olayı diyorsanız gelin bu bisikletleri daha yakından tanıyalım ve neden bir katlanır bisiklete sahip olmamız gerektiğini irdeleyelim.

Katlanır Bisiklet Nedir?

Bisiklet iskeletindeki belirli noktalardan (eklemlerden) katlanarak, daha az yer kaplama özelliğine sahip olan ve taşıma kolaylığı sunabilen, hacmen daha küçük olup, fakat daha ergonomik olan bir bisiklet türüdür.

Yollarda çok fazla görmeye alışkın olmadığımız bu bisiklet türü, özellikle metropol şehirlerde yaşayan bisiklet severlerin radikal tercihlerindendir. Peki neden diğer bisiklet türleri varken bir katlanır bisiklet tercih edelim işte size birkaç neden.

1- Taşıma Kolaylığı

İstediğiniz noktaya pedalladıktan sonra gözünüz arkada kalmadan bisikletinizi taşıyıp yanınıza alabilirsiniz. Yolda araç kullanmanız gerektiğinde yanınıza alabilirsiniz. Hava şartları uygun olmadığında elinize alıp, metroya yada taksiye taşıyabilirsiniz.

2- Ergonomiktir Az Yer Kaplar

İster aracınızın bagajına koyun  ister evinizin küçük bir noktasında muhafaza edin diğer bisikletlere göre daha az yer kaplar. İş yerinize elinizde bisikletinizle girdikten sonra küçük bir alana bırakma şansına sahipsiniz.

3- Bakım Maliyeti Azdır

Diğer bisiklet türlerine göre daha az bakım gerektiren bir bisiklet türüdür. Tasarımı itibari ile daha basit bir mekaniğe sahip olduğundan fazla masraf çıkaracak bileşenleri yoktur.

4- İletişim Başlatıcıdır

İnsanların ilgisini çeken bu modeller, hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isteyenler ile iletişim başlatıcıdır.

5- Spor İçin Daha Fazla Zaman

İşe veya okula giderken kullanarak spor yapma şansını daha fazla yakalarsınız. Belirli yaş gruplarında olan kişilerin ve spor yapmaya zaman bulamayanların en iyi spor yapma aracıdır. Kondisyon sağlar.

Bisiklet kullanımı ile ilgili daha fazla bilgi almak için Bisiklet kategorisindeki yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir