Kayak Malzemeleri Listesi

Kışın en gözde sporlarından biri olan kayak sporuna ilgi duyuyor ve bu spora başlamayı düşünüyorsanız muhakkak bazı ekipmanlara ihtiyaç duyacaksınız. Ekipmanların birçoğunu kiralayacağınız gibi satında alabilirsiniz. Eğer uzun sürelibu sporu yapmayı düşünüyorsanız yada ben kendi ekipmanlarımı kullanmak istiyorum diyorsanız elbette kayak ekipmanlarını satın almanız daha doğru olacaktır. Bu yazıda olduğumuza göre ekipmanları tamamlamak için hazırız. Peki kayak sporunu yapan her sporcunun temin etmesi gereken malzemeler nelerdir? Birlikte inceleyelim.

Kayak

Bu sporun en önemli ekipmanı olan kayaklarınızı seçerken muhakkak bir uzmana danışmak gerekiyor. Seviyenize yapmak istediğiniz yere boyunuza ve kilonuza bağlı olarak kayak seçilmeli. Kayak seçerken doğru uzunluk ve genişlikte kayak seçimi yapmak son derece önemlidir.

Ayakkabı

Sizin kayak ile bağlantınızı sağlayacak, bilekleriniz koruyacak en önemli ekipman ayakkabılar olacaktır. Bu sporu konforlu ve doğru yapabilmeniz için tam ayağınıza göre bir ayakkabı seçmelisiniz. Ne büyük ne de küçük olmamalı. Batonlar

Batonlar bu spora başlarken ilerlemenizi, dengede kalmanızı, düştüğünüzde kalkmanızı sağlayacak önemli ekipmanlardır. Batonlar da boyunuza göre seçilmesi gereken malzemelerdendir.

Pantolon

Soğuktan koruyan, su geçirmeyen, hareket özgürlüğü sağlayan, koruyucu özelliğe sahip tam bedeninize göre pantolon seçilmelidir. Özellikle düşme anlarında alabileceğiniz darbeleri minimuma indirmek için dolgulu modeller seçmek önemli avantajlar sağlayacaktır.

Mont

Hareket özgürlüğü sağlayan, su geçirmeyen, hava alabilen, dayanıklı ve dolgulu ve yalıtımlı modeller seçilmelidir.

Polar 

Polar sweetler sıcaklığınızı koruma konusunda oldukça başarılı kıyafetlerdir. Üşümemek için yi pir polar seçilmeli. 

İçlik

Teknolojik malzemelerle üretilen, nefes alabilen yalıtımlı içlikler sayesinde, artık kış sporlarını yapmak daha eğlenceli ve konforlu bir hal alıyor. Özellikle spor mağazalarından temin edebileceğiniz içlikler, tasarım şekli ile hareket özgürlüğü de sunuyor.

Kask

Bütün ekstrem sporların olmazsa olmazı koruyucu ekipmanlardır. Bunların da en başında kask gelir. bedeninize tam uyan iyi ve dayanıklı bir kask olmada piste çıkmayın.

Çorap

Yalıtım özelliği olan, teri dışarı atan, hava alabilen ve sıcak tutan kısa olmayan teknik malzemeden yapılmış çoraplar tercih etmek sizi çok rahatlatacaktır.

Eldiven

Su geçirmeyen, bilek kısmı uzun olan elinizi sıcak tutan iyi eldivenler bir kayakçının olmazsa olmazıdır.

Gözlük

Geniş görüş alanına sahip, dayanıklı, buğu yapmayan, ayarlanabilen gözlükler seçilmeli.

Buff

Teknik malzemelerden yapılmış buffler ile kendiniz hem soğuktan korur, hemde tarzınızı belirlersiniz 🙂

Korumalık

Özellikle yeni başlayanlar ve ekstrem kayak yapanların korumalık kullanması oldukça önemlidir. Bel, sırt, bilek, omuz gibi önemli noktaları düşme anlarında koruyan en önemli ekipmanlardır.

Kayak sporu hakkında daha fazla bilgi almak için Kayak yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir