Kitesurf , Uçurtma Sörfü

Kitesurf Nedir?

Kitesurf özel bağlantı birimleri ile sporcuya bağlanmış büyük bir uçurtma ve bir bord eşliğinde su üzerinde yapılan bir spordur. Yani uçurtma sizi bir miktar havalandırıp hareket ettirirken bir taraftan da su üzerinde sörf yaparsınız.
Kitesurf Nasıl Yapılır ?

Kitesurf profesyonel bir su sporudur. Bu spor özellikle rüzgarı bol ve hafif dalgalı deniz kıyılarında yapılır. büyük bir uçurtmaya elinizle yön vermeye çalışırken diğer taraftan da ayağınıza bağlı olan bordu yönlendirerek suda kayarak ilerlenir. Aynı zamanda uçurtmanızın havalandığı anlarda sizde uçurtma ile sudan bir miktar yükselir çeşitli artistik hareketler yaparak spora eğlence ve aksiyon katarsınız.

Kitesurf aslında wakeboard , yamaç paraşütü ve yelken sörfü gibi benzer sporların birleşimi ile ortaya çıkmış çok eğlenceli bir spordur. Saydığımız sporların kendi içinde yer alan teknikleri birleştirip yeni bir disiplin olarak ortaya çıkar kitesurf. Yamaç paraşütündeki gibi paraşütün doğru iplerini çekip yön belirler , wakeboarddaki gibi halat ile doğrultunuzu ve dengenizi belirler , board ile de su üzerinde kayarsınız.

Kitesurf Nerede Yapılır?

Türkiye’de kiteboardun yapılabileceği en iyi yerler arasında

Alaçatı – İZMİR

Datça – MUĞLA

Gökova – MUĞLA

Gökçeada – ÇANAKKALE

Kilyos – İSTANBUL

Sarıgerme – MUĞLA

Bodrum – MUĞLA

Kaş – ANTALYA

Bölgelerini sayabiliriz. Özellikle Alaçatı ve Gökova’da çok rahatlıkla kiteboard yapabileceğiniz okullar bulabilirsiniz.

Kitesurf sporu ile ilgileniyorsanız ve bu sporun ekipmanlarını merak ediyorsanız , Kitesurf Ekipmanları Nasıl Seçilir yazımıza göz atabilirsiniz.

Aynı zamanda Kitesurfe Yeni Başlayacaklara Tavsiyeler yazımız ve Kitesurfe Başlamadan Önce; Trainer Kite yazımızda ilginizi çekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir