Kitesurfing Cenneti; Çanakkale ! Özgür Erol İle Röportaj

Dünyada son yıllarda oldukça popüler olan ve çok hızlı yayılan su sporlarından biri kitesurf. Rüzgar ve denizin özgürlükle buluştuğu kitesurf, tanışanların tutkuyla bağlandığı bir spor. Ülkemizde de son yıllarda adından çok bahsettiren kitesurf sporu, özellikle Ege sahillerinde oldukça popüler. Ülkemizde kitesurfing denilince akla ilk gelen destinasyon Gökova körfezi olsa da kitesurfe gönül veren riderların birçok kitesurf spotu bulunmakta. Ülkemizin hem kitesurf hemde windusrf açısından zengin sahillerinin bulunduğu Ege de  çok önemli bir spot olan Çanakkale kıyıları bu sporun cenneti diyebiliriz. 
Çanakkale’de kitesurf sporuna gönülden bağlanmış Özgür Erol  bu yazımızdaki konuğumuz. Uzun yıllar windsurf sporu ile ilgilenmiş Özgür Erol kitesurf ile tanıştıktan sonra tutku ile bu spora bağlanmış. İstanbul’daki yoğun tempodan Çanakkale’ye taşınan Özgür Erol her fırsatta kitesurf yapan ve bu sporu yaymak için çaba gösteren bir kitesurf eğitmeni. Aynı zamanda beden eğitimi öğretmeni olan Özgür Erol’u sosyal medyadaki adrenalin dolu kitesurf videolarından ve fotoğraflarından ilgi ile takip ediyoruz.


Ülkemizde henüz kitesurf tanınmazken yurt dışından birçok kişinin kitesurf yapmaya geldiği Çanakkaleyi kitesurf bağlamında Özgür Erol ile tanımaya çalışacağız.

Sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Merhabalar, Ben Özgür Erol Çanakkale de yaşıyorum Beden eğitimi öğretmeniyim aynı zamanda kiteboard eğitmenliği yapıyorum evliyim, Rüzgar isminde bir oğlum var. oğlumun isminden de anlaşılacağı gibi rüzgar tutkunu biriyim 🙂

Beden eğitimi öğretmeni olduğunuz için sporla hep içiçeydiniz ama su sporları ile tanışmanız nasıl oldu?

Aslında tam tersi oldu sanırım. Yani çocukluğumdan beri hep sporla iç içe olduğum için beden eğitimi öğretmeni oldum diyebilirim. Heyecan ve adrenalin aradığım dönem  2001 yılında Çanakkale de Windsurf  yapan birkaç kişiyle tanışmam sayesinde Windsurf hayatıma girmiş oldu. 10 yıl kadar büyük bir tutkuyla windsurf yaptım, Ta ki 2011 yılında kiteboard u görene kadar. İlk görüşte aşk diyebilirim. Hemen eğitim alabileceğim yerleri araştırdım ve gidip ders aldım.

Kitesurf sporunu bir eğitmen gözüyle anlatacak olursanız nedir kitesurf?

Kitesurf u  şöyle anlatabilirim; Türkçe anlamı Uçurtma sörfü diyebiliriz. Basitçe açıklamak gerekirse İpler ve kontrol çubuğu ile kontrol ettiğimiz güçlü bir uçurtma  ve vücudumuza bağladığımız ekipman sayesinde uçurtmadan elde ettiğimiz çekiş gücü ile yapılan sörf türüdür. Ama Kitesurf yaparken hissedilen duyguların bir tarifi yok. anlatılmaz yaşanır dedikleri bu olsa gerek. 

Çanakkale maceranız nasıl başladı ve Çanakkale’nin kitesurf için avantajları nelerdir? Bölgenizde kaç spot var?

2003-2015 yılları arasında İstanbul’da öğretmenlik yaptım. İstanbul’un yoğun ve yorucu temposunda boğularak Çanakkale’ye tayin istememle Çanakkale maceramız başlamış oldu. Çanakkale de yaşamaya başlayınca ne kadar doğru bir karar verdiğimizi daha iyi anladık. Her mevsim  fazlasıyla rüzgarımız var ve istediğimiz zaman kitesurf yapma imkanımız oluyor kış ayları dahil. ( 5 mm elbise, başlık, eldiven, patik şart) Tabi diğer doğa sporları için de bir cennet.
Çanakkale Kitesurf için oldukça uygun bir yer, en önemli avantajı bitmek bilmeyen rüzgarı, tabi yılın bazı dönemlerinde rüzgarsız geçen 10-15 gün olabiliyor. Hakim rüzgarımız poyraz ve boğaz yapısından dolayı genelde şiddetli . Rüzgar ortalamamız diğer spotlara göre biraz yüksek diyebiliriz. Diğer avantajlarına gelecek olursak Çanakkale de yaşayanlar için zaten sorun yok çok kısa mesafeler kat ederek denizle ve rüzgarla buluşabiliyoruz. Şehir Dışından Gelenler için En büyük avantajı ise yine ulaşım ve  konaklama imkanları denebilir. Şehir merkezinde bile Kitesurf yapabilme olanağımız var ( Lodos ta Yeni kordon) Kepez sahil . Dardanos (7 km) ve Güzelyalı (10 km.) gibi. Çanakkale de  resmi olarak 3 Spot var Bunlar Gökçeada (en tanınmış olanı) Bolayır ve Güzelyalı bu spotların içinde benim favorim Güzelyalı dır. Yerel Riderların Tercihi genelde Güzelyalı olur. Güzelyalı şehre yakınlığı ve 4 yıldızlı otelin önündeki sörf okulu (@idawindsurf ) sayesinde sağladığı imkanlar bakımından Türkiye’nin en iyisi diyebilirim. Yine bence başka bir avantajı spotlarımızın diğer spotlar gibi kalabalık olmaması nedeniyle suda  çok  daha rahat trafikten uzak 


Çanakkale bölgesinde kitesurf derslerini daha çok yerleşik kişiler mi yoksa tatilciler mi tercih ediyor? Kitesurf için Çanakkaleyi tercih etmeyi düşünenlere ne söylemek istersiniz.
Yarı yarıya sayılır. Öğrencilerimiz genelde Çanakkale de oturan bir şekilde Çanakkale de akrabaları bulunan veya tatilini Çanakkale de geçirmek için gelenlerden oluşuyor. Azda olsa yakın illerden sadece eğitim almak için gelen öğrencilerimiz oluyor. Şehir dışında Çanakkale ye eğitim için gelenler her açıdan memnun kalacaklardır.
1-Konaklama seçenekleri daha bol ve uygun.
2-Dersler dışında kalan zamanlarını çok daha verimli geçirebilirler Çanakkale de doğa -tarih veya şehir eğlence gezileri gibi
3-Daha sıcak ve samimi bir ortam.
Çanakkale’yi düşünen riderlar için de tavsiyem her spot size farklı bir tecrübe ve deneyim katacaktır. Çanakkale de bu deneyimlerine bir yenisini eklemek için çok uygun bir yer. Biz Akyaka’da Urla’da öğrenip gelen arkadaşları boğazdan çok topladık 🙂


Kitesurf pahalı bir spor mu? Başlangıç aşamasında ekipman tavsiyeleriniz var mı?
Ne desem bilemedim 🙂 Kişiye göre değişir tabi ki… öğrenme aşamasında eğitim ücreti ve sonrasında bir ekipman ihtiyacından dolayı bir miktar bütçe ayırmak gerekiyor. Bu nedenle belli bir miktar geliri olan kişiler yöneliyor. Eğitim ücretleri aşağı yukarı her yerde aynı sayılır. (2000 tl civarı) Daha sonrasında alacağınız ekipman sıfır olsun iterseniz 10-15 bin civarı bir bütçe ayırmanız gerekir. Ama ülkemizde bu sporu yapanların sayısının artmasından dolayı ufakta olsa bir ikinci el pazarı oluştu ve tüm ekipmanlarınızı 2. el den bütçenize uygun olarak toparlamanız mümkün. Ayrıca kitesurf ekipmanlarınıza iyi baktığınız taktirde  yıllarca kullanabilirsiniz. Birde ekipman kiralama seçeneği var tabi özellikle bu spora gönül vermiş fakat yılda en fazla 5-10 gün vakit ayırabilen arkadaşlar için gayet mantıklı bir seçenek.

Kitesurf sporuna başlamak isteyenler için neler söylemek istersiniz?
İsteyenlere ve denemek isteyenlere şunları söyleyebilirim; göründüğü kadar kolay, düşündüğün kadar zor değil.
Hayat hayalleri ve istekleri ertelemek için çok kısa.
Şimdi değilse ne zaman ya da O yapıyorsa sen de yaparsın 🙂
Şaka bir yana öğrenmeye karar verenler  * mutlaka sertifikalı ve deneyimli eğitmenlerden ders alsınlar. Kendi kendine veya az biraz bilen bir arkadaştan öğrenirim diye düşünmesinler. (Yarım imam dinden yarım doktor candan eder misali) Derse  giderken mutlaka iyi bir güneş kremi ve ucuz bir güneş gözlüğü edinsinler. Ne demek istediğimi başlayınca anlarsınız…
Görüşmek üzere…
Teşekkür ederiz.
.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir