Kitesurfinge Başlamadan Önce; Trainer Kite

Kitesurfing sporu hakkında ve bu sporun nerelerde yapılabildiği konusunda daha önceki yazılarımızda bilgiler vermiştik. Bu yazımızda Kitesurfe yeni başlayanlar yada başlamayı düşünenler için bir geçiş aşaması olan Trainer Kite yani eğitici uçurtmalar hakkında bilgi vermek istiyoruz. 

Peki neden bir Trainer kite’a ihtiyaç duyayım? Kitesurfin sporunun en temel ekipmanı büyük uçurtmalardır ve bu uçurtmalar içine dolan hava ile birlikte bir çekiş kuvveti yaratır. Oluşan bu güç sizi suyun üzerinde ve havaya doğru hareket ettirir. Dolayısıyla sizin ilerlemenizi ve sıçramanızı sağlayacak yegane araç bu büyük uçurtmalardır. Kitesurf sporunun en önemli kuralı ise bu uçurtmaları kontrol edebilmek ve onları doğru kullanıp yönlendirebilmektir. Dolayısıyla bu spora başladığınızda en çok sizi zorlayacak kısım uçurtma kontrolü aşamasıdır. Bu yüzden henüz suya girmeden uçurtmaların çalışma prensiplerini ve kontrol tekniklerini anlamaya çalışırız. Bunun en iyi yolu ise eğitici uçurtma dediğimiz trainer kitelardır. Trainer Kite Nedir?

Power kite olarak da tanımlanabilen bu uçurtmalar, kitesurf yaparken kullanılan uçurtmalardan daha küçük uçurtmalardır. Bu özelliği sayesinde sporcuyu çok fazla zorlamadan uçurtmanın kontrol edilmesi eğitimini hedefler ve sporcuya kazandırır. 

Trainer kitelar ile önce karada çalışmalara yapılır.Bu çalışmalarda uçurtmayı hazırlama, toplama, iplerin kontrolü, tutamaç olarak tanımlanan barları tanıma, uçurtmayı havalandırma, doğru tutuş, rüzgarın yönünü anlama ve rüzgarın  uçurtma ile olan ilişkisini anlama, en önemlisi uçurtmayı kontrol edebilme ve yönlendirme gibi birçok temel ve teknik konu öğrenilir.

Trainer kitelar ile ilk aşamada uçurtmayı hazırlama uygulamaları yapılır. Trainer kitelar büyük uygulama uçurtmalarına göre daha küçük ve basit olduğundan trainer kite’ı hazırlamak yaklaşık 30 dakika sürer.

Hazırlama aşamasından sonra yapılan antrenmanlar ise yaklaşık 30 dk ile 1 saat arasındadır. Elbette bu kişiden kişiye değişmektedir. Trainer kitelar ile birlikte alacağınız rüzgar ölçerler ile rüzgarın şiddetini ölçer ve bu antrenmanlar sırasında hangi güçteki rüzgarın nasıl etkiler oluşturduğunu tanımış olursunuz.

Trainer Kite İle Suda Sürüş Yapabilir miyim?

Bu sorunun cevabı elbette hayır olacaktır. Bunun iki nedeni var. Birincisi eğitici uçurtmalar boyut olarak küçük oldukları için yeterli güç üretemez ve suda ilerlemenizi yeterli düzeyde karşılayamaz. İkincisi ise eğitici kiteların suya uygun olmamasıdır.

Trainer kitelar kullanımı ve kontrolü daha kolay olduğundan kendiniz uçurtmayı kontrol etmeyi öğrenebilir, havalandırabilir ve iniş yaptırabilirsiniz. Eğitici ıçutmaların boyutları genellikle 2m ile 3.5 m arasında değişmektedir. Buda tek başınıza uçurtmayı kontrol etmenizi sağlar ancak suda kullanılan kitesurfing uçurtmaları 7m den 18 m ye kadar değişmektedir, Dolayısıyla ürettiği çekiş gücü daha fazladır.

Trainer Kite ile yapılan çalışmalar ve antrenmanlar sonrasında, kitesurfinge başlamak bu sporu öğrenmenizi daha da kolaylaştıracaktır. Ancak her ne kadar eğitici uçurtmalarla uygulama yapmış olsanız da bir eğitmen ile suda kite antrenmanlarına başlamanız gerekir.

Kitesurfing sporu hakkında daha fazla bilgi için Kitesurfing yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kitesurfe Yeni Başlayanlara Tavsiyeler yazımızda dikkatinizi çekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir