Kum Heykel Müzesi

Müzeler, sanat galerileri, sergi salonları… İnsan hayatını daha anlamlı hale getiren sanatın ve buna katkı sağlayan sanatçının kişilerle buluştuğu merkezler. Sanat, hayatımızı güzelleştirdiği gibi, bize farklı düşünebilme, göremediklerimizi görebilme, hissedemediklerimizi hissetme şansı verir. Dünyaya başkalarının gözünden de bakabilme ve diğer insanların dünyayı yorumlayış biçimini anlayabilme imkanı sunar. Fırsat buldukça müzeleri gezip, sanat galerilerini ziyaret etmenin kazanımlarını daha önceki yazılarımızda da ifade etmiştik. Kaldığımız yerden farklı bir öneri ile devam ediyoruz. 

Bazı müzeleri diğerlerinden farklı yapan ve birçok kişiye hitap etmesini sağlayan özellikleri vardır. Bunlardan biri de Kum Heykel Müzeleridir. Çocukluğumuzda kumsalda yada bahçede oynarken yaptığımız kumdan kaleler, figürler artık profesyonel sanatçıların yorumlarıyla, kum heykel müzelerinde karşımıza çıkıyor. Tonlarca kum ve günlerce verilen emekle ortaya çıkan devasa kumdan heykeller ve yapılar insanı etkilemekte oldukça başarılı. Daha önceleri televizyonlarda gördüğümüz tarihi heykelleri yada fantastik karakterleri kumdan heykellere dönüştüren sanatçılar bu etkileyici eserlerini bu müzelerde sergiliyorlar. Etkileyici olduğu kadar öğretici ve eğlenceli de olan bu müzelerde sanatçıların kumdan neleri başarabildiğini görmek insanı şaşırtıyor. Kum heykel müzeleri yağışlı olmayan mevsimlerle birlikte kapılarını ziyaretçilerine açıyor. Onlarca devasa heykel ve eserin ziyarete açıldığı müzeler her sezon farklı tasarımları da bünyesine dahil ediyor.

Büyük küçük demeden herkesin ilgi ile ziyaret ettiği bu müzeler şimdilik bazı bölgelerde bulunuyor. Ülkemizde de bulunan Kum Heykel Müzesi dünyada açılan ilk kum heykel müzesi olması yönüyle de bir ilk. Akdeniz’in incisi Antalya’da yer alan kum heykel müzesi her yıl yerli ve yabancı binlerce turisti ağırlıyor. Bir gün sizinde yolunuz Antalya’ya düşerse bu müzeyi ziyaret etmeyi unutmayın.

Sanatla ve müzelerle ilgili daha fazla bilgi almak için Sanat Galerileri ve Müzeler yazımıza da göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir