Kürek Sporu; Dayanıklılık ve Uyum

Geçmişi çok eskilere dayanan kürek sporu, insanların denizle tanışması ve deniz araçları geliştirmeye başlaması ile yavaş yavaş ortaya çıkmıştır. İlk kürek yarışlarının Mısır’da bulunan Nil Nehri’nde yapılmaya başlandığı bilinmektedir. 

Kürek Sporu Nedir? 

Bir tekne ve kürek ile yapılan bu spor, durgun sularda tekli, ikili, dörtlü veya sekizli sporcu kategorilerinde yapılır. Dayanıklılığın ve gücün, disiplinle ve uyumla birleştiği bu spor, takım sporları arasında önemli bir yere sahiptir. Vücudun tüm kaslarını hareket ettirerek, insan vücudunu zorlayan bu sporda kol gücünden daha çok bacak gücü etkin rol oynuyor. Kürek sörfü yaparken sporcu, tekne içinde bulunan raylı bir oturağa oturur ve kendini geri çekerken bacaklarından güç alır bu yüzden bacak kasları ciddi anlamda güç üretmeye çalışır. Fiziksel kondisyonun ve uyumun çok önemli olduğu spor, profesyonel anlamda yapılıyorsa düzenli antrenmanlar gerektirir. Erkeklerde 1.85 kadınlarda ise 1.75 boy ve bu boyun üzerinde olmak kürek sporcularında aranan en önemli özelliklerdendir.

Kürek sporu müsabakalar için değilde hobi amaçlı yapılmak isteniyorsa herhangi bir yetenek, deneyim ve boy standardı gerektirmez. Spor yapma anlamında fiziki yeterliliği olan herkes bu sporu hobi amaçlı olarak yapabilir.

Kürek sporu yapan sporcular düzenli antrenmana ihtiyaç duyarlar. Bu antrenmanlar kürek ve tekne ile yapıldığı gibi, spor salonlarında, bu spor için geliştirilmiş spor aletleri ile de yapılabilir.

Kürek çekme sporunda dört ana hareket bulunmaktadır. Bunlar;

Yakalama; Kolların ilerde, dizlerin ise tamamen kırılmış halde olduğu bu pozisyon, kürek çekmeye başlamadan önceki başlangıç aşamasıdır.

Çekiş: Zeminden destek alan ayakların ileri itilmesi ile birlikte sporcu küreği kendine doğru çeker ve dik duruma gelinceye kadar çekme işlemi devam eder.

Kürek Sonu; Küreğin sudan çıkarılıp, tekrar suya daldırılıncaya kadar geçen süredir.

Öne Geliş; Düz olan bacakların tekrar bükülüp, gergin olan kolların itilerek tekrar en ön noktaya gelmesi ile, yeniden yakalama pozisyonuna gelme aşamasına öne geliş denir.

Ülkemizde Türkiye Kürek Federasyonu tarafından düzenlenen çeşitli yarışmalar yapılmaktadır. Bu yarışmalar, bölgesel, bölgeler arası veya uluslararası yarışmalar olarak düzenlenmektedir. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir