Lviv Gezilecek Yerler

Ukraynanın kültür ve sanat kenti olan Lviv’e yapmış olduğumuz seyahatin detaylarını gün gün olarak daha önceki;

Lviv Gezisi 1. Gün

Lviv Gezisi 2. Gün

Lviv Gezisi 3. Gün

Lviv Gezisi 4. Gün

yazılarımızda paylaşmıştık. Gezdiğimiz ve gördüğümüz yerleri gezimizin detaylarında bulabilirsiniz. Biz yine de ayrı bir yazı ile gezilecek yerler hakkında bilgi vermek istedik. Lviv gerçekten gezerken büyük keyif alınacak bir şehir. Tarihi binaları, heykelleri, sanat ve kültür merkezleri birbirinden güzel konseptlere sahip mekanları ile size beklediğinizden fazlasını sunabilecek bir şehir. Burada elbette hepsinden bahsetmek mümkün olmayacaktır ama işte size bir kaç gezilip görülmesi gereken yer önerileri.
Lviv Opera ve Bale Binası

Lviv şehrinin belkide sembolü haline gelmiş bu sanat merkezi, Lviv’e gelen herkes tarafından ziyaret edilmeli. Dünyanın en önemli opera ve bale binaları arasında gösterilen bu yapıda, birbirinden ünlü sanatçı ve grupların gösterileri oluyor. Lviv’e iner inmez muhakkak bilet almak ve programı öğrenmek için opera binasını ziyaret edin. İsterseniz internetten de programları öğrenebilir ve bilet alabilirsiniz. 

Rynok Meydanı

Lviv’in en hareketli noktalarından biri bu meydan diyebiliriz. Yerli halkın ve turistlerin en çok vakit geçirdiği Rynok meydanı ve çevresinde birçok kafe, restoran ve eğlence mekanları bulunuyor. Meydanda bulunan tarihi binalar ise fotoğraflamak ve dolaşmak için birebir. Özellikle Meydanda bulunan ve Black Mansion olarak bilinen siyah bina birçok kişinin dikkatini çekiyor. Önünde bulunan ve fotoğraf çekinen insanlardan bunu anlamak hiçte zor değil. Old town bölgesi ile iç içe olan meydandan birçok farklı sokağa geçiş yapıp en hareketli ve popüler olan mekanlara ulaşabilirsiniz.

Lviv National Art Gallery

Stefanyka street 3 de yer alan sanat galerisi Lviv ziyaretiniz sırasında görmeniz gereken yerlerden başka biri. Ukrayna’lı ve yabancı birçok sanatçının yaptığı tabloları, heykelleri ve sanat eserlerini görmek gezinize keyif katabilir. Oldukça sessiz ve sakin olan müze tarihi bir binada bulunuyor. 

Lviv Town Hall

Rynok meydanında bulunan, Lviv Belediye Binasının en yüksek noktası olan bu kuleye tırmanmak için oldukça büyük bir emek gerekiyor. Bunun nedeni ise kuleye sadece merdivenlerle çıkılıyor olması. Şehre yüksek bir noktadan bakmak istiyorsanız, gittikçe daralan ve 350 den fazla basamağı olan bu merdivenleri çıkmanız gerekiyor.

High Castle

Old town’ın üst noktasında bulunan ve birçok turistin ziyaret ettiği High Castle’da gezilip görülecek yerler arasında.

Boim Şapeli

Old town bölgesinde ve Rynok meydanına çok yakın bir ara sokakta bulunan bu görkemli bina, gezerken mutlaka dikkatinizi çekecektir.

Yerel Pazar

Hediyelik eşyalar almayı düşünüyor ve yerel bir şeyler arıyorsanız bu pazar tam aradığınız yer. Lviv Opera ve Bale binasının hemen karşı sokağında yer alan bu pazarda matruşkalar, magnetler ve el yapımı birçok hediyelik bulabilirsiniz. Fiyatlar ise oldukça makul.

Lviv’de ne yenir ne içilir diyorsanız Lviv Yeme İçme Rehberine göz atabilirsiniz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir