Milli Park Gezisi Yapın , Doğayı Hissedin

Doğa ile binlerce yıldır birlikte yaşayan bizler , geçen zamanla doğadan kopmuş , şehir hayatına o kadar alışmışız ki doğayı unutmuşuz. Oysa bundan çok eski değil, 15-20 yıl önce şehirler daha yeşil , köyler daha yakın , ormanlar daha ulaşılabilirdi. Hızlı ilerleyen teknoloji , şehirleşme ve endüstri ile çevremizde daha az yeşil görmeye , daha az doğaya karışmaya başladık. Doğayı hatırlamak ve bir nebze olsun deşarj olmak için , güzel bir etkinlik yapabilirsiniz. Koruma altındaki , doğallığı bozulmamış Milli park gezisi yapın , doğayı hissedin , doğaya , yeşile olan ihtiyacımız hatırlayın.

Milli Parklar birçok açıdan koruma altına alınmış doğal yaşam alanlarıdır. Özellikle endemik türlerin olduğu ve o bölgeye ait özel coğrafi yapıların , bitkisel türlerin ve canlıların yaşadığı bölgelerdir. Ülkemiz coğrafi açıdan bir çok çeşitliliğe ve güzelliğe sahip olduğu için , çok sayıda koruma altına alınmış milli parklarımız mevcuttur. Yedi Göller (Bolu ) , Kovada Gölü (Isparta) , Gelibolu Yarımadası ( Çanakkale ) , Köprülü Kanyon ( Antalya ) ….. gibi koruma altına alınmış , her biri bir değer olan milli parklarımız var.




Milli parklar , gezip dolaşmak , doğa ile iç içe olmak , öğrenmek ve dinlenmek için eşsiz bölgelerdir. Bizde Isparta iline çok yakın konumdaki Gölcük Tabiat Parkını ziyaret edip , bu etkinliğimizi gerçekleştirmiş olduk.

Gölcük Tabiat Parkı ;

Isparta şehir merkezine yaklaşık 10 km mesafede yer alan Gölcük tabiat parkı , aynı zamanda krater gölü barındırması açısından eşsiz bir bölge. Gölcük tabiat parkında bulunan Krater gölü , Türkiye’deki sayılı krater göllerinden bir tanesi.  Gölün etrafındaki belirli noktalara piknik alanları yapılmış ve düzenli olarak temizleniyor. Aynı zamanda bir kaç tesiste bulunmakta. Son derece durgun olan krater gölünde su çok berrak ve temiz. Tabiat parkında , gölün etrafında yürüyüş yapabileceğiniz , eşsiz bir manzaraya sahip olan yürüyüş parkuru bulunuyor. Kuş sesleri ve bitki örtüsünün ferahlatıcı kokusuyla keyifli bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Aynı zamanda fotoğrafçılık içinde harika karelerin yakalanabileceği bir manzaraya sahip olan Gölcük tabiat parkında , gölde yansıyan ağaçların görüntüsü görsel bir şölen diyebiliriz.

Özellikle hafta sonları çok sayıda ziyaretçiyi ağırlayan tabiat ve milli parklar , hafta içinde daha sakin olabiliyor. Yazında , kışında ayrı güzelliğe sahip olan bu bölgeler özellikle bahar aylarında tam bir görsel şölen sunuyor.

Sizde doğayı tekrar hatırlamak ve yeni bir haftaya dinlenmiş bir şekilde başlamak için Milli Parkları ve Tabiat Parklarını gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Bir başka yazımızda , ziyaret ettiğimiz Göynük Kanyonu Milli Parkı yazısını okumak isteyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir