Model Uçaklar , Daha Yukarı

Daha önceki yazılarımızda Model Araçlar dan bahsetmiş ve model araç hobisini incelemiştik. Model araçlar içerisinde belkide en özgür olanı model uçaklar olsa gerek. Gökyüzünde inanılmaz hareketlerle süzülen bu uçaklar gerçekten de çok keyifli bir hobi. Sadece izlemesi bile büyük keyif veren bu model uçaklar göründüğünden daha fazlası diyebiliriz.Model uçaklar hazır olarak alınıp kullanılabildiği gibi , parçalar şeklinde satın alınıp daha sonrada birleştirilebiliyor. Özellikle hobi amaçlı model uçaklara gönül veren kişiler daha çok parçalar halinde alıp daha sonra kendileri birleştirmeyi seçiyorlar. Hem kendi isteklerine göre tasarım yaparken hemde mühendislik ve tasarım konusunda kendilerini geliştiriyorlar. İnternette farklı ihtiyaç ve isteklere yönelik bir çok teknik malzeme bulunabilmekte. Bu parçaları sipariş veren kullanıcılar kendi model uçaklarını oluştururken daha sonra oluşabilecek arızaları da kendileri tamir ediyorlar.

Radyo dalgaları üzerinden  uzaktan kumanda aracılığı ile çok uzun menzillere kadar kontrol edilebilmekteler. Benzinli ve elektrikli modelleri olan bu araçlar çok farklı özelliklere sahip olabiliyor. Bizde bu hafta bir model uçağın nasıl uçtuğunu ve nasıl kullanıldığını izleme şansını yakaladık. İzlemesi bile müthiş keyifli olan bu araçlar hobi severler için büyük bir tutku. Sahilde rüzgarlı ve bulutlu bir günde model uçaklara gönül vermiş Jef ile tanıştık. Büyük Keyifle yıllardır model uçak uçuran Jef kendi uçağını kendi tasarlayanlardan. Onlarca model uçağını kendi oluşturmuş , dolayısıyla olaya oldukça hakim. Model uçağı hakkında bize verdiği bilgilerden uçağının tam 7 farklı kontrol şeklinin olduğunu anladık. Bunlar kanatlarda , kuyruk kısmında , gövdede ve güç ünitesinde olmak üzere farklı işlevler gören kontrol noktaları diyebiliriz. Uçağın kullanımına alıştıkça daha özgürce ve daha akrobatik hareketler yapma şansını kullanıcısına tanıyan ayrıntılar diyebiliriz bu özelliklere.

Tek pervaneli ve bataryalı olan izlediğimiz model uçak , rüzgarlı havada bile oldukça dengeli iniş ve kalkışlar yapabilme özelliğine sahip. Tabi bunda uzman bir kullanıcısının olması da çok etkili.

Bütün hobilerde olduğu gibi model uçaklarda gerçekten iyi zaman geçirmek için oldukça etkili bir yöntem. Aynı zamanda tasarım ve mühendislik konusunda da insanı oldukça geliştiren öğretici bir hobi. Sizde eğer model araçlara ve model uçaklara ilgi duyuyorsanız bu hobiye küçük ve modellerle başlayabilir , zaman içerisinde daha profesyonel modellere geçebilir hatta kendi model uçağınızı kendiniz tasarlayabilirsiniz.

Hobiler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için Hobiler yazımıza göz atabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir