Paramotor; Motorlu Yamaç Paraşütü

Gözü yükseklerde olanların ve uçmayı sevenlerin, macera dolu etkinliklerinden olan yamaç paraşütü uçuşlarından, daha önceki yazılarımızda bahsetmiştik. Yamaç paraşütüne farklı bir alternatif olan Paramotorlar bugünkü yazımızın konuğu.

Paramotor Nedir?

Motorlu yamaç paraşütü olarak da bilinen bu hava aracı, büyük bir uçurtmaya küçük bir oturma kabininin ve bu kabine eklenmiş dev bir pervane motorunun oluşturduğu, en hafif taşınabilir hava araçlarındandır. Yamaç paraşütü tutkunlarının, bu etkinliği daha geniş zaman dilimlerinde ve alternatif yerlerde yapma isteğine cevap veren bir araçtır. Yamaç paraşütünde rüzgarlı bir havada yüksek dağ ve tepe yamaçlarından kalkış yapmanız gerekirken, paramotorlar, düşük rüzgarlarda bile uçuş yapabilirken, yerden havalanma fırsatı da sunar. Bu özelliği bakımından uçakların iniş ve kalkışlarına benzerlik göstermesi uçuş alanlarını genişletir.

Önceleri reklam ve tanıtım amaçlı ticari uçuşlarda yaygın olarak kullanılan paramotor hava araçları son yıllarda, yamaç paraşütünün de yaygınlaşması ile paralel bir şekilde yaygınlaşmaya başladı. Artık hobi amaçlı uçuşlar içinde tercih edilen bu hava araçları görenleri oldukça şaşırtıyor. Deniz kenarında güneşlenirken birden gökyüzünde beliren bu araçlar oldukça ilgi çekiyor.
Dünyanın en hızlı gelişen bireysel havacılık sporu olan Paramotorların eğitimleri, özel izinli uçuş okulları tarafından veriliyor. Bu spora başlamadan önce uzman pilotlarla gerçekleştireceğiniz tandem (ikili) uçuşlar ile, spora olan yatkınlığınız deneyimleyebilirsiniz. Popülerliğinin artması ile birlikte, ülkemizde açılan uçuş okulları da bu sporun eğitimlerini vermeye başladı. Eğer bu sporu denediniz ve sizde bu spora başlamak istiyorsanız, uzman eğitmen eşliğinde profesyonel kurslarda bu eğitimi alarak uçmaya ilk adımı atabilirsiniz.

Bireysel hava araçları arasında taşınması, kurulması ve uçuş kursları en basit ( tabiki uçtuğunuz için hiç bir hava sporu basit  değildir)  yöntem ve araçlardan biri olduğu kabul edilmektedir. 

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün belirlediği esaslar doğrultusunda, belirli kurallara uyularak uçuşlar gerçekleştirildiğinden, ilgili yönetmelikleri incelemek ve uçuşları bu doğrultuda gerçekleştirmek gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir