Road Trip Yapın , Bağımlı Kalmayın

Road Trip Yapın , Bağımlı Kalmayın

Seyahat etmek ve tatil yapmak herkesin zevk aldığı ortak hobilerden ikisi. Bir hafta gibi bir tatilimiz varsa ve seyahat edebilcek bir aracımız bulunuyorsa güzel bir Road Trip yaparak tatil anlayışımızı biraz farklılaştırabiliriz.

Kimine göre tatil evde yatıp dinlenmek , kimisi için her şey dahil bir otelde hiçbir şey düşünmeden rahatça vakit geçirmek , kimisine göre ise seyahat ederek yeni yerler görmek veya yeni tecrübeler edinmek. Tatil alışkanlıkları kişiden kişiye büyük farklılıklar gösterebilir ve herkesin beklentisi farklı olabilir. Biz bu yazımızda tatil anlayışlarını biraz farklılaştırmak isteyen ziyaretçilerimize ,  Road Trip olarak bilinen ,  araçla seyahat ve yol güzergahında konaklama hakkında fikirlerimizi aktarmak istiyoruz.Bu tatil seçeneğinin artıları olduğu gibi muhakkak eksileri de olacaktır. yazımızın devamında bunlara da değineceğiz ama biz ilk önce Road Trip hazırlıkları hakkında bilgi vermeye başlayalım.

Hazırlık

Öncelikle bu tatil şekli hakkında biraz düşünüp nasıl bir tatil olabileceği konusunda bazı durumları kafanızda şekillendirin. Ardından en önemli konu olan Rotanızı belirleyin. Evet bu tatilin en önemli noktası Rota. Seçtiğiniz rota konaklama dinlenme doğal güzellikler ve gezilecek yerler içermiyorsa zaten bu yolculuğa çıkmak yolda gitmekten başka bir anlam ifade etmeyecektir.

Rota seçiminde deniz,kum güneş tatilimi yoksa kültür,tarih,arkeoloji tatilimi istediğinizi netleştirip araştırma yapın ve size en uygun olan rotayı belirleyin.Seçtiğiniz rotanın tatil sürenize uygun olup olmadığını hesaplayın. Hangi bölgede kaç gün kalacağınızı netleştirip tatil süresi ve rota planınızı kesinleştirin.

Ziyaret edeceğiniz bölgeler hakkında bilgi edinin. Teknoloji elimizin altında internetten gideceğiniz bölgelerde hangi noktalara uğramaları nerelerde vakit geçirmelisiniz planlayın. Küçük bir kağıda not alın. Nerede ne var nerede ne yenir bunlar elinizin altında olsun.

Gittiğiniz bölgelerdeki konaklama seçeneklerini araştırın. Ayırdığınız bütçeye göre Otel , Butik otel , pansiyon , hostel , kamping seçeneklerini belirleyin. Gittiğiniz bölgelerdeki rezervasyon durumunu kontrol edin.

Ziyaret edeceğiniz bölgelerdeki müzeler için önceden müze kart alın. Bu hem ekonomik olacaktır hemde bazı plajlar antik kentlerin güzergahında olduğu için ekstra ücret ödemek zorunda kalmazsınız.

Aracınızda bir çadır ve uyku tulumu bulundurun. Kamp yapmak için ihtiyacınız olabilir. Açılır kapanır plaj sandalyelerinizden olsun dinlenme molalarına işe yarar.

Mümkünse araç içi buzdolabınız olsun yolda bozulmadan taşıyabileceğiniz yiyecek ve içecekler bulundurun.Yola Çıkmadan Önce

Aracınızın bakımını muhakkak yaptırın. Keyif almak için çıktığımız tatilde araç problemleri ile uğraşmayı kimse istemez.

Aracınızın sigorta , kasko , vizesini kontrol edin. Mümkünse seyahat sigortası yaptırın. Bunları hepsi sizin iyiliğiniz için.

İlaç kullanıyorsanız gerekli ilaçları yanınıza almayı unutmayın.

Tatil planınızı ve güzergahınızı bir yakınınızla paylaşıp ona bilgi verin.

Aracınızdaki ilk yardım seti , söndürme tüpü, çekme halatı  gibi mecburu ekipmanları kontrol edin.

Araç içi şarj cihazı bulundurun.

Navigasyon yada harita edinin.

Tatil Sırasında

Tatilin tadını çıkarın 🙂

Bol bol fotoğraf çektirin , eğlenin , dinlenin.

Tatil Dönüşü

Küçük hediyeler almayı unutmayın.

 

Road Trip yaparken kısa zamanda daha çok yer görür daha çok şey öğreniriz. Daha ekonomik tatil yapabilir , planda olmayan güzergahları ziyaret ederek esnek bir tatil yapabiliriz. Yolculuk yapmayı sevenler hem tatil hemde yolculuğun tadına varabilir. Ama yazımızın başında da belirttiğimiz gibi bu tatilin eksi yönleri de olabilir. Kimi insan sürekli hareket halinde olmayı sevmez , kimisi araç kullanmaktan keyif almaz , eşyaları sürekli topla çıkar yorucu olabilir. Sonuç olarak herkesin tatil anlayışı ve beklentisi farklı olabilir. Bu bir tercih meselesi karar verecek tabiiki de sizlersiniz.

Son olarak ister tatil için olsun ister normal bir yolculuk , her zaman trafik kurallarına uyun , hız yapmayın , uykulu ve yorgun araç kullanmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir