Sailing Kalamari ile Denizde Hayat

İnsanoğlunun denize ve denizciliğe olan tutkusu binlerce yıldır gelişerek değişmiş, her geçen gün bu tutku eskisinden değer kaybetmemiş. Kimi dönemlerde denizler aşılması gereken bir engel, kimi zaman insanlar için geçim kaynağı kimi zaman ise hedefe ulaşılması için geçilmesi gereken mesafeler olmuş. Her ne sebeple olursa olsun denizler ve denizcilik insan hayatının bir parçası olmuş ve olmaya devam etmekte.

Günümüzde denizlere olan tutku bir ihtiyaç olmaktan çıkarak bir hobi, bir yaşama biçimi hatta birçok insan için ev olmuş durumda. Denizciliğe gönül vermiş insanların bir daha denizlerden vazgeçememesi onlar için olağan bir durumken birçok kişi için ise denizcilik ve denizde yaşam çok uzak kavramlar olarak kalmış durumda. İşte bu noktada bu merakı gidermek için insanlar kitaplara ve dergilere başvurarak denizciliğöğrenmeye çalışıyor. Değişen ve gelişen teknoloji, sosyal medya hayatımızda daha çok yer almaya başladıkça, daha çok insana  ulaşmaya çalışan deniz tutkunları bu kanalları da denemeye karar vermiş durumda. Sailing Kalamari projesi de ülkemizde sosyal medya üzerinden denizlerde yaşam ile ilgili yapılan en güzel çalışmalardan biri.
Sailing kalamari projesi bir youtube kanalı olarak hayatımıza girdi. Oyuncu Arda Esen ve Senarist yazar Murat Aras’ın deniz sevgileri ile başlayan bu proje, denizde yaşam, denizcilik, tekneler, sahiller gibi birçok konuya eğlenceli bir şekilde değinerek denizciliğin tutkulu yüzünü bizlere ulaştırıyorlar. 

Başlangıcında oyuncu Sema Şimşek’inde yer aldığı videolarda ülkemizin en güzel koylarını, bu yolculukları sırasında tanıştıkları denizcileri ve denizlerin harika atmosferini keyifli bir şekilde kayıt altına alıyorlar.

Sailing Kalamari kanalı sadece güzel görüntülerin yer aldığı bir kanaldan daha fazlası. Tekneler hakkında birçok bilgi bulabileceğiniz kanalda, teknelerde yeme içme alışkanlıklarına kadar birçok öğretici bilgiye de ulaşmış oluyorsunuz.

Denizde yaşam ve denizcilik ile ilgili Sailing Kalamari ekibi ile yaptığımız ilham verici bu sohbeti keyifle okumanızı dileriz.

Merhabalar. Yaklaşık 10 yıldan fazladır denizlerle iç içesiniz denizcilik sizin için ne ifade ediyor?

MURAT : Denizde karada yaşayamayacağınız bambaşka güzelliklerin içine giriyorsunuz. Tekneye çıktığınız anda çok farklı bir dil ve farklı kurallar yürürlüğe giriyor. Herşeyi farklı düşünmeniz gerekiyor. Bu da günlük hayattaki dertlerinizi tamamen unutmanızı garantiliyor.. Çünkü  uğraşacağınız farklı meseleler, çözmeniz gereken başka sorunlar ve düşünmeniz gereken bambaşka konular çıkıyor. Ben bunu seviyorum. Karayı unutmayı ve denizin kuralları ile oynamayı..

ARDA : Deniz de ve karada olmak bambaşka bir duygu. Karadaki kanunlar ve kurallardan farklı bir dünya deniz. Bir kere şehir hayatının insan üzerindeki yorucu baskısından kurtuluyorsunuz. Sizi mutsuz edecek ne bir kirlilik, ne bir trafik, ne de özensiz insanlar, hiçbirisi yok denizde. Ruhunuzun arındığını, hayatı içinize çekmeyi ve daha çok sevmeyi sağlıyor denizin kokusu. Koskocaman bir denizin ortasında denizle uyum içerisinde olmak, ve kendi bilginiz ve kurallarınızla yol almanın tarifi yok. Mutlaka yaşanmalı.

Sailing Kalamari fikri ortaya nasıl çıktı?

MURAT : Tekne ile yaptığımız tatillerde çektiğimiz videoları sadece hatıra olarak saklıyorduk ama teknede yaşadıklarımızın ve gezdiğimiz yerlere ait gözlemlerimizin bu konuya ilgi duyan insanlar için faydalı olabileceğini düşünerek yayınlamaya karar verdik. Arda ve Sema ile yaptığımız bir tatilde fikir olgunlaştı. Kameramız, senaryomuz, oyunculuğumuz, seslendirmemiz, yani temelde tüm film bilgileri mevcuttu bizde. Bu proje için doğru dokuyu bulmuştuk. Biz de hemen kolları sıvadık. 

ARDA : Murat gayet güzel anlatmış. Yıllardır oyuncu, seslendirmeci, senarist olarak bir duygu nasıl anlatılır, nasıl çekilir, nasıl montajların biliyoruz. Ve bunu neden yapmıyoruz ki diyerek yola çıktık. Bu arada Murat’ın profesyonel montajcılarla yarışacak teknik ve kurgu bilmesi en büyük avantajımız oldu. Montajlarımızın son derece profesyonel yapılması, izlenirliğimiz ve farkedilmemiz anlamında büyük avantaj sağlıyor bize. Murat kaptanımın ellerine sağlık demek istiyorum tekrar.

Kanalınızda sadece güzel koyları gezmiyorsunuz, birçok öğretici bilgilerle denizciliği aktarmaya çalışıyorsunuz amaç daha çok insanı denizcilikle tanıştırmak diye düşünüyoruz ne dersiniz?

MURAT – Şu cümleyi pek çok kez kurduğumu hatırlıyorum ”boşboş gezeceğimize bunları anlatsak da denizciliğe bir faydamız olsa”. Büyük şeyler küçük hayallerle başlıyor. Biz de insanların aklına denizi ve tekneyi sokmaya çalışıyoruz. Bu işi herkesin yapabileceğini anlatmaya çalışıyoruz. Gözlerinde büyüttükleri kadar zor olmadığını göstermeye çalışıyoruz. 

ARDA : Hayat etkileşimle, insanların duygularına dokundukça güzelleşiyor. Biz yıllardır, gerek tiyatromla, gerekse Murat’ın yazdığı yüzlerce bölüm senaryo ile insanların hayatlarına dokunmaya çalıştık. Güzel hikayelerle, güzel insanların çoğalması için çaba gösterdik. Ve şimdi profesyonel işlerimizin yanına bir  güzellik aracı daha kattık. Sailing Kalamari kanalımız ile;  deniz, tekne, ve denizde yaşam diye bir gerçeği insanlara izleterek onların o temiz dünya için hayaller kurmasına vesile olmaya çalışıyoruz. Bize gelen yüzlerce mesajda da bunu görüyoruz ve çok mutlu oluyoruz. İnsanların hayallerine vesile olmak bile tarifi mümkün olmayan bir haz.

Sayenizde denizcilikle ilgilenen kişilerin çok eğlenceli  ve aydın insanlar olduğunu görmüş olduk. Nasıl bir atmosfer denizcilerle birlikte olmak?

MURAT – Denizle yan yana yaşayan insanların dünyayı ve hayatı daha doğru algıladığını düşünüyorum. Çünkü etrafınızı saran doğanın ne kadar müthiş bir güç olduğunu ve o bütünün uyumlu bir parçası olmayı öğrenmeye başlıyorsunuz. Kimsenin kimseden üstün olmadığını, hepimizin bu dünyaya belli bir süre takılıp gittiği gerçeğini doğa size sürekli hatırlatıyor.. Denizcilerin yaşam farkındalığı daha yüksek olduğu için eğlenceyi ve çalışmayı daha dengeli dağıtıyorlar hayatlarına. 

ARDA : Karadaki insan ilişkileriyle denizdeki gerçekten çok başka. Deniz de yardımlaşma, selamlaşma, paylaşma, hiçbir yerde olmayacak, rastlanmayacak kadar fazla. Biz yıllardır denizde hiç olumsuz insanla karşılaşmadık. Deniz insanların ruhlarına işliyor. Herkes herkese mavilik tadında hassas ve ilgili. Keşke insan ruhundaki  bu güzellik, karaya da hakim olabilse.

Projeniz ne kadar ve hangi kıyılara kadar sürecek?

MURAT – Projemizin sona erme tarihi yok. Dünyada da kıyılar gezmekle bitmeyeceğine göre sanırım ömrümüz oldukça Sailing Kalamari’ye videolar koymaya devam edeceğiz.. Öncelikle komşu kıyılar, Yunanistan, sonra yelken cenneti Hırvatistan, Avrupa kıyıları ve sonra en uzaklar.. 

ARDA : Sağlığımız ve ekonomimiz  buna elverdiği sürece denizlerden kopmak gibi bir niyetimiz yok. Deniz bir yaşam biçimi oldu bizim için. Hayat bize yelken yapacak gücü verdiği sürece, denizlerde ve Sailing Kalamari kanalımız ile yayın yapmaya devam edeceğiz.
Bu projenin size kattığı yenilikler neler oldu?

MURAT – Denizi ve kendimizi daha iyi tanımaya başladık. insanların videolarımıza yaptıkları yorumlar çok güzel. Bu da bizi etkiliyor. Daha kaliteli ve kapsamlı videolar yapmak için teşvik ediyor. Aslında ‘başlayalım bakalım’ diye başladığımız bir kanal boyut değiştiriyor. Yelken öğrenmek isteyenleri, yelken tatili yapmaya başlayanları, yazlık  almayı düşünürken tekne almak için plan değiştirenleri gördükçe seviniyoruz. Sanırım bu dünyaya bir katkımız olmaya başladı. 

ARDA : Kanalın videoları çoğaldıkça bu işe gönül vermiş, ya da vermeye hazır ne çok insan olduğunu bir kez daha görmüş olduk. Biz üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke olmamıza rağmen, maalesef yüzümüzü değilde, sırtımızı dönmüşüz denize. Denizin bir yaşam biçimi olabileceğini, denizi, denizciği bize kimse anlatmadı. Bunun güzel bir Dünya olduğundan kimse bahsetmedi. Okullarda da anlatılmadı. Çünkü deniz sadece yazın serinlemek, kıyısında güneşlenmek için gidilen bir mesire alanından öte bir anlam taşımadı milyonlarca insan için. Oysa deniz herşey, özgürlük, uçsuz bucaksız bambaşka bir dünya. Ve bu dünya ile tanışmak isteyen yüzbinlerce insan var. Eğer bir kısmına dokunup, onları denizlerle buluşturmaya vesile olabilirsek ne mutlu bize.

Denizciliğe atılmak isteyenlere ne söylemek istersiniz?

MURAT – Denizcilik, başladıktan sonra vazgeçemeyeceğiniz bir tutku. Denizciliğe başlamak tekne almak demek değil. Ya da denizciliğe başlamak mutlaka kaptan olmak demek değil. Eğitim aldıktan sonra bir ekibin parçası olarak da teknelerin üzerinde olabilirsiniz. Kimse gözünde büyütmesin bir yerden başladığınız zaman gerisi geliyor. 

ARDA : Murat’ın dediği gibi Denizci olmak için illa kaptan olmak veya tekne sahibi olmak gerekmiyor. Denizi çok seven, bir şekilde denizci oluyor. Bir kayığa binip, kürek çekmekte denizi yaşamak için yeterli. Yeterki o suyu hissetmek istesin insan. O Tuzlu su önce tene, yaşamaya devam ettikçe de ruha değmeye başlıyor. İşte o saat’ten sonra geçmiş olsun. Deniz yoksa, ben de yokum demeye başlıyor insan.

Çok teşekkürler.

Sailing Kalamari YouTube kanalına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir