Şnorkel Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüzmeyi, dalış yapmayı ve su altını keşfetmeye seven bir çok kişi için şnorkel ile dalış büyük bir keyiftir. Yüzme disiplinini ve keşfetmeyi bir araya getiren şnorkeling, yaz aylarında sahillerde yapılabilecek en güzel etkinliklerdendir. Şnorkeling yaparken gerekli olan temel ekipmanlar ise maske, şnorkel ve paletlerdir. Peki yapacağınız dalışa uygun olarak seçmeniz gereken şnorkel malzemeleri nasıl olmalı ve bu ekipmanlar nasıl seçilmeli. Bu sorunun en net cevabı seçtiğiniz malzemelerin amacına uygun olmasıdır. Yapacağınız dalış ve keşif etkinliğinin niteliği seçtiğiniz malzemeyi doğrudan etkiler. 

Keşif Amaçlı Amatör Şnorkeling

Su üstü şnorkeling olarak da ifade edebileceğimiz bu dalış türünde; seçtiğiniz şnorkelde 2 adet tahliye valfi olan ağızlık bulunmalı. Şnorkelin uç kısmında ise içine su girmesini önleyecek ve 360 derece dönebilen dalga kıran olması oldukça önemlidir. Plastik borunun üzerinde toka bulunmalı ki bu toka sayesinde maske kayışı ile şnorkel maskeye sabitlenebilsin. Kullanılan malzeme sağlık açısından önemli olduğundan sağlıklı malzemeden üretilmiş ekipmanlar seçilmeli. Monopalet- Yüzme Şnorkeling

Özellikle profesyonel sporcuların, antrenman sırasında kullandıkları şnorkel türlerinde J formundaki şnorkeller tercih edilir. Bu şnorkeller alından bağlamalı aparatla kullanılır. Tahliye valfli ve tahliye valfsiz olan seçenekler mevcuttur. Profesyoneller daha çok tahliye valfsiz olanları tercih etmektedir. Alına takılan aparatın konforu engellememesi için kullanılan malzemesi PVC olmalı ve ayarlanabilir olmalı.

Serbest Dalış – Zıpkın Şnorkeling 

Esnek yapıda olması ve J formunda olması serbest dalışlarda kullanılan şnorkellerin en önemli özelliklerindendir. Taş altı avı yapan dalgıçların balık ağı gibi engellere takılmaları durumunda şnorkelin çıkmaması için esnek malzemeden yapılmış olması önemlidir. Aynı zamanda tahliye valfsiz modeller tercih edilmeli. Diyaframdan çıkan sesler su içinde balıklara hızlı bir şekilde ulaşacağı için bu olay istenmeyen bir durumdur. Tahliye valfsiz bir şnorkel ile bu ses olayı ortadan kaldırılabilir. Serbest dalış ve zıpkın şnorkelingde dalış süreleri diğer şnorkeling türlerine göre daha uzun olabildiğinden, şnorkelin ağızlık ve damak bölümü kaliteli malzemeden, aynı zamanda ergonomik olmalı. 

Şnorkel etkinliği için Şnorkeling yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir