Snowboarda Yeni Başlayanlar İçin Önemli Tavsiyeler

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte sende yeni bir heyecana başlamak istiyorsan belkide seçebileceğin en heyecanlı ve havalı spor dalı snowboard olsa gerek, belkide en iyi tercih. Peki snowboarda başlamaya karar verdin ve planlarını yaptın. Şimdi birkaç tavsiyeye ihtiyacın varsa tam olarak doğru yerdesin. İşte çok faydalı olacak Snowboarda yeni başlayanlara özel tavsiyeler.

1- Doğru Kıyafet ve Ekipman Seçimi

Elbette snowboard bir ekipman sporu, eğer doğru ekipmanları seçmezsen, ekipmanların sporu öğrenmeni güçleştirir ve snowboard yaparken zevk almaktan daha çok huzursuz anlar yaşarsın. Doğru ekipmanlar ve kıyafetler için Snowboard Malzemeleri Nasıl Seçilir yazımıza alalım sizi.

2- Ders Almaktan Kaçınmayın

Çoğu snowboard acemisinin en büyük hatası snowboarda kendi başına başlayıp, hızlı bir şekilde bu sporu öğreneceğidir. Oysa bütün spor disiplinlerinde olduğu gibi doğru tekniklerle başlamak ve öğrenmek sonrasındaki öğrenme sürecini hem olumlu etkileyecek hemde gelişim sürecini hızlandıracaktır. Aynı zamanda snowboard ekstrem bir spor olduğundan yaşanabilecek olumsuzlukları en aza indirmek için profesyonellerin tavsiyesi ile bu spora başlamak son derece önemlidir.3- Güvenlik Ekipmanları Kullanın

Yüzeydeki kar tabakasının yumuşak olduğunu düşünüp , düşme anında bana birşey olmazki demeyin. Hızlı bir şekilde boardla düşmek sert bir çarpmaya neden olabileceği gibi kar tabakasının altında olabilecek ve sizin göremeyeceğiniz sert bir kaya veya cisim ciddi zararlar verebilir. Aynı zamanda pist dışına çıkma durumunda yaşanabilecek istenmeyen durumlarda sizin en iyi dostunuz güvenlik ekipmanlarınız olacaktır.

4- Doğru Düşme Tekniklerini Öğrenin

Evet bu kaçınılmaz, yeni bir snowboardcu malesef biraz fazla karlı zeminle tamas eder. Önemli olan düşme anlarında ki yaşanabilecek olumsuzlukları en aza indirmek. Her ne kadar güvenlik ekipmanınız olsa da doğru bir düşme şekli ile kendinizi koruma şansını yakalayabilirsiniz.

5- Pisti ve Pist İşaretlerini Tanıyın

Kaymayı öğrenip piste çıkmaya karar verdikten sonra ilk yapmanız gereken işaretleri ve pistinizi tanımak. Çünkü tesis mühendisleri sizin için piste bazı işaretler yerleştirmiş olacak. Bu işaretler tamamen sizin güvenliğiniz için unutmayın.

6- Hangi Yöne Gittiğinizi Farkedin

Sadece boardlarınıza bakarak ilerlemeyin, gittiğiniz yönün ve pistin rotasının farkında olun. Bu hem güvenlik açısından, hemde yapacağınız manevra ve hareketler açısından ön bilgilendirme olacaktır. 

7- Durmayı Bilin

Elbette kayabilmek kadar durmakta önemli, durma teknikleri snowboarda başlarken kayma teknikleri kadar önemlidir. Önce durabilme antremanları yapın.

8- Yorulduğunuzda Bırakmayı Bilin

Evet çok eğlenceli bir spor olduğunun farkındayız ama ne zaman durmak gerektipini de bilmek gerekiyor. Yeni başlayanların yeni çalışan kasları çabuk yorulacaktır. Çok fazla zorlamaya gerek yok. Bu hem kasların aşırı zorlanmasına hemde kontrolü kaybetmenize neden olacaktır. Ertesi gün snowboard heyecanını yaşamaya devam edebilirsin.

Snowboarda Yeni Başlayanlar İçin Önemli Tavsiyeler” için bir yorum

  • Ocak 19, 2018 tarihinde, saat 8:16 am
    Permalink

    Çok teşekkür ediyorum çok faydalı bir yazı oldu benim için.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir