Stand Up Paddle Sporuna Başlamak İçin 10 Neden

Son yılların en popüler su sporlarından olan stand up paddle boarding, yani kürek sörfü sporu, tüm dünyada inanılmaz hızlı bir şekilde yayılmaya devam ediyor. Peki bu yeni sporun bu kadar hızlı yayılmasın bu kadar popüler olmasına sebep olan faktörler neler? Su sporları arasında en hızlı büyüyen ve yayılan kürek sörfü sporuna başlamak için en önemli 10 nedeni sizlerle paylaşıyoruz. 

1- Dalgasız Denizlerin Sörfü

Evet, dışarıdan bakıldığında biraz sörfe benzeyen bir spor gibi görünse de, dalga sörfünden çok daha kolay bir spor. Dengede durduğunuz boardun üzerinde tek yapmanız gereken kürekle suyu itmek ve ilerlemek.

2- Genel Egzersiz Hareketleri İçin Birebir 

Birçok sporun egzersiz anlamında farklı katkıları ve etkileri vardır. Kürek sörfünde ise dengede kalmaya çalışarak kasların çalıştırılmasını, kürek çekme hareketleri ile de bel ve kol kasları gibi kasların çalıştırılmasını sağlarsınız.3- Öğrenmesi ve Geliştirilmesi Kolay Bir Spor

Dalga sörfü gibi öğrenmesi ve geliştirilmesi zor bir spor değildir. Teknik bütün detayları düşünülerek yüksek kalite malzemeden üretilmiş paddle boardlar üzerinde dengede kalmak düşünüldüğü kadar zor değildir. Birkaç saatlik temel ders ile bu sporu iyi bir şekilde yapar hale gelebilirsiniz.

4- Dinlendirici ve Huzur Verici

Kano kullanırken, sörf yaparken veya diğer su sporlarının birçoğunu yaparken su yüzeyine bu kadar yüksekten ve kontrollü bakmak kolay değildir. sakince küreğinizi çekerken deniz ve doğaya en hakim noktada bütün güzellikleri izleyebilirsiniz. Paddle board üzerindeki huzurlu ortam, son yıllarda paddle boardlar ile yapılan yoga seanslarını şaşırtıcı derecede artırdı.

5- Her Yerde Yapabilirsiniz

Göller, denizler, akarsular, havuzlar suyun olduğu her yerde bu sporu yapmak mümkündür. 

6- Taşıması ve Kurulumu Kolaydır

Özel polimer malzemelerde yapılmış paddle boardlar katlandığında oldukça makul boyutlara ulaşıp aracınızın bagajına kolaylıkla sığar. Aynı zamanda bir pompa yardımı ile şişirip suya taşımak ve kullanmaya başlamak sadece birkaç dakikanızı alır.

7- Eğlencelidir

Huzur ve sakinliğin en iyi yakalandığı sporlardan olan kürek sörfü, koşullar sağlandığı takdirde oldukça ekstrem bir etkinlik haline dönüşebilir. Dalga sörfünün yapıldığı denizlerde profesyonel kürek sörfü sporcularının performansı gerçekten izlemeye değerdir.

8- Yazın En Havalı Sporlarından

Sahilde sıcak kumlardan yürüyerek taşıdığınız boardunuz ile yavaşça denizde ilerlemek, kumsalın en havalı zamanlarından biri olacaktır. Güneşlenip, bronzlaşmak içinse herkesten farklı bir yöntem seçmiş olacaksınız.

9- Boardun Sana Hep Yakın

Denge gerektiren bir spor olduğundan ilk öğrenilmesi gereken elbette dengede kalabilmek. Ancak suya düşseniz bile ayağınız ve board ile bağlantılı olan aparat sayesinde boardunuz hep sizin yanınızda ve tekrar baoarda çıkma çok kolay.

10- Keşfetmek İçin Harika Bir Yöntem

En güzel koyları, ulaşması zor kanyonları, en güzel manzaraları keşfetmek ve en iyi açıdan görmek için en iyi yöntemlerden biridir.

 Bu spor hakkında daha fazla bilgi almak için Stand Up Paddle Boarding yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir