Trekking Çantası Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Kısa süreli yürüyüşler, uzun süreli trekking keşifleri yada oldukça uzun bir zaman diliminde yapılacak olan seyahatler planlanmaya başladığında, insanların ilk ihtiyaç duyduğu malzemelerin başında sırt çantaları gelir. Sizde bu yazıyı okuduğunuza göre eşyalarınızı bir bavul yerine sırtınızda taşımaya karar vermiş görünüyorsunuz. Bu durumda aradığınız çantanın özelliklerinin neler olduğunu ve size uygun çantanın hangisi olduğunu birlikte bulmaya çalışalım.

Öncelikle hangi boyutta ve özellikte çanta alırsanız alın, fiyat konusunda bütçenizi biraz zorlamaya çalışın. Çünkü bir sırt çantası yürüyüş ve yolculuklarda kimi zaman sizin eviniz kimi zaman sırtınızı yaslayacağınız bir dostunuzdur bunu unutmayın. Dostunuzun sizi yarı yolda bırakmasını eminim istemezsiniz. Hiç beklenmedik bir anda ve yerde sizi yarı yolda bırakacak bir çanta, bütün seyahatinizi veya etkinliğinizi mahvedebilir. Bu yüzden ar-ge çalışmaları yapılmış kaliteli malzemeden üretilmiş marka olarak tabir edilen çantaları seçmek fiyat-fayda ve performans açısından en kazançlı çıkacağınız tercih olacaktır.



Bir sırt çantası seçiminin en önemli sorusu, çantanın hangi ihtiyaca karşılık vereceğidir.

Sırt çantası alırken yapmayı düşündüğünüz etkinliği, seyahati iyi belirlemek gerekir. Hafta sonu sadece günübirlik bir seyahat yada doğa yürüyüşü yapmayı planlıyorsanız size 15-20 Lt’lik Günlük Sırt Çantaları yeterli olacaktır. Ancak uzun süreli yürüyüşler, zorlu hava ve ortam koşullarında yolculuk yapmayı düşünüyorsanız trekking ve kamp sırt çantaları tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Bu yüzden ilk belirlenmesi gereken sırt çantanızı hangi aktivite için kullanacağınız olmalıdır.

Sırt çantanızı seçerken dikkat edilmesi gerek ikinci önemli konu ise çantanın vücut ölçülerinize uygunluğudur.

Hangi hacimde ve özellikte çanta alıyor olsanız da, aldığınız çantanın sırtınıza, omzunuza ve belinize tam oturması çok önemlidir. Önemli çanta üreticileri farklı ihtiyaçlara yönelik çantalar üretirken her bedendeki kişileri göz önünde tutarak farklı beden ölçülerinde çantalar üretirler. Bu yüzden çantayı almadan önce muhakkak bir mağazada denemeli ve doğru bedeni bulmalısınız. Hatta çantanızı tam doldurup mağaza içinde bir süre sırtınızda taşımanız önerilir. Bu sayede çantanın ağırlıkla birlikte ergonomik yapısını ölçebilir ve size sağladığı konforu anlayabilirsiniz. 

Hangi Boyutta Bir Çanta Almalıyım? 

Seyahat yada doğa yürüyüşüne çıkacakların en çok zorlandıkları konu çanta hacmidir. Çantaların boyutları genel olarak hacim ölçümü ile yapılır. 10 Lt den 100 Lt ye kadar çanta bulmak mümkün. Burada birçok kişinin yaptığı hata ne kadar büyük çanta olursa o kadar iyidir yanılgısıdır. Hatta ilk defa bir yürüyüşe yada yolculuğa çıkacak kişiler yolculuğun neler getireceğini bilmeme tedirginliğinden dolayı büyük hacimli çantalara her türlü malzeme ve ekipmanları doldurur. Ancak yolda iken iki şeyin farkına varırlar. Birincisi aldığı eşyaların büyük bir çoğunluğunun gereksiz olduğu , ikincisi ise fazla eşyaların uzun süreli yolculuklarda inanılmaz bir ağırlık problemi yaratmasıdır.

Genel Olarak; 

30-50 Lt Sırt Çantaları; Hafta sonları 1 ve 3 gün arası yapılan yürüyüşler için idealdir

50-60 Lt Sırt Çantaları; 3 veya 5 gün arası yapılan yürüyüşler için idealdir.

70 Lt ve Üzeri Sırt Çantaları; 5 günden uzun süren kamplar ve yolcuklar için daha çok tercih edilir.

 

Çanta boyutuna karar verirken elbette ilk kriter seyehatinizin niteliği ve süresidir. Boyut konusunda karar verirken yeterli hacim hesabını yanınıza alacağınız ekipmanlara göre yapın ve birazcık boş alan imkanı sunacak şekilde seçim yapmaya özen gösterin. 

Sırt çantası ile seyahat edenlerin en büyük sorunlarının başında gelen fazla hacim, uçaklarda, trenlerde ve dar alanlarda hareket zorluğu ve kabin problemi yaratmasıdır. Bu yüzden tekrar hatırlatalım çok büyük hacimde sırt çantası seçmek her zaman bir avantaj değildir.

Malzeme Kalitesi Nasıl Olmalı

Sırt çantalarındaki fiyat yelpazesinin genişliği kullanılan malzeme özelliklerinden kaynaklanır. İyi bir çanta almak istiyorsanız kesinlikle kaliteli çanta almak için bütçenizi zorlayın ki size hem konfor hemde kolaylık sağlayan bir çantanız olsun. Su geçirmeyen kumaştan yapılmış, kilitlenebilir fermuarlı, sırt destek çerçeveleri olan, bol gözenekli çantalar işinizi fazlasıyla kolaylaştıracaktır. Bel destekli ve sırt yüksekliği ayarlanabilir çantalar uzun yürüyüşler için çok yardımcı olacaktır. 



Sırt çantalarının çoğu üstten doldurulan modellerdir. Ancak bunlar size kullanım kolaylığı sağlamaz. Çok iyi bir şekilde yerleştirdiğiniz çantanızın alt bölümünden bir şey almak istediğinizde bütün yerleştirme uğraşlarınız boşa gider, Bu yüzden önden açılabilen yani ikinci bir doldurma bölümünün olduğu çantalar seçmek çok kullanışlı olacaktır.

Bir çok çanta modelinde iki bölüm mevcuttur. Bu bölmeler içeriden bir fermuarla ayrılabilir. Bu da size diğer bölümü bozmadan sanki iki çanta kullanıyormuş rahatlığı verir. Üstteki bölmenin doldurma bölümü ayrı açılırken, alttaki bölümün ayrı açıldığı modeller seçmek son derece rahatlatacaktır sizi.

Çantanın yanlarında, içinde ve ön kısmında bulanacak küçük cepler hem düzenli bir paketleme yapabilmenizi sağlar hemde ihtiyaç duyduğunuz şeylere hızlı ve kolay ulaşma imkanı sunar. 

Çantanın askılarının ve fermuarlarının çok kaliteli olması gerekir. Çünkü bir çantanın en .çok kullanılan bölümü fermuarlardır. Aynı zamanda yükün fazla bindiği askılarda çok dayanıklı olmalıdır. Bu yüzden yüksek kalite malzemeden yapılmış çantaları tercih etmek gerekir.

Farklı Bölmeler Kolaylık Sağlar

Özellikle kamp için kullanılan çantalarda uyku tulumunun bölmesinin olmasına dikkat ediniz. Çantanın alt kısmında ayrı bir fermuarla açılan bu küçük bölme diğer hiç bir eşyanızın düzenini bozmadan uyku tulumuna ulaşmanızı sağlar.

Çıkarılabilir üst kapak olması da yine kullanım kolaylığı açısından önemlidir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir