Trekking

 

Trekking Nedir?

Kalabalık şehir yaşantısının stresini bir süreliğine de olsa atmak için yapılabilecek en güzel etkinliklerden biride trekking. Trekking en basit anlamıyla doğa yürüyüşüdür. Ama aslında bu yürüyüşün basit bir yürüyüş olarak tanımlanması çok doğru olmaz. Uzun ve kısa süreli olmak üzere iki çeşit trekking vardır. Trekking bir spor olduğu gibi çoğu insanın  kendi iç dünyası ile baş başa kalma ve kendini  tanıma sürecindeki başka bir yoldur.

Trekking nasıl yapılır?

Treking yapmak için farklı yollar vardır. hiç bir deneyiminiz yoksa bulunduğunuz şehirlerdeki doğa yürüyüşü kulüpleri ve organizasyonları ile başlamanız en mantıklısı olacaktır. Trekkinge hazırlık trekking kadar önemli bir konudur. çünkü çıktığınız yolda doğa ile baş başa olacağınız için gerekli ekipman ve yaşam ihtiyaçlarınızın yanında olması gerekir. Yürüyüş hazırlığı aşamasında büyük şehirlerde bulunan Decathlon gibi spor mağazalarını gezip gerekli malzemeleri( yürüyüş çantası , çadır, uyku tulumu, mat, yürüyüş kıyafet ve ekipmanları vb.) temin edebilirsiniz. ya da internetten siparişle birçok ekipmanı tedarik edebilirsiniz. Eksiksiz bir Çanta hazırlamak doğa yürüyüşlerinin olmazsa olmazıdır.

Ülkemizde birçok yürüyüş rotası mevcuttur. Ama bunlar içinde dünyaca ünlü olan bir parkur vardır ki ülkemizden ve dünyadan birçok yürüyüşçünün uğrak rotasıdır. Tabiki de Likya Yolu... Bizde kendimize bu meşhur rotayı belirleyip 5 günlük bir doğa yürüyüşü etkinliği yaptık.

Bizim rotamız yaklaşık 510 km olan Likya yolunun sadece belirli parkurlarıydı.

likyayolu

Karaöz-Gelidonya ile Göynük Kanyonu arasındaki parkuru yürüdük. İnanılmaz manzaralar eşlığınde yürüdüğümüz bu yol aynı zamanda bir insanın doğa ile aslında bağının kopmadığı gerçeğini de bize tekrar hatırlattı.

İlk gün ulaştığımız Gelidonya feneri Likya yolunun sembol noktalarından biri. Harika manzarası eşliğinde çadırımızı kurup yediğimiz yemeğin deneyimi ve lezzeti harika bir deneyimdi. Parkurun Adrasan’a geçiş yolundaki dağın yamacındaki sırt gerçekten insanı zorlayan ve suyun hayatımızdaki en önemli maddelerden biri olduğunu hatırlatan bir bölümüydü. Parkurun inişinde ulaştığımız Adrasan sahili ise büyük efor sarf etmiş bedenimiz ve zihnimiz için harika bir hediye oldu.

Denizde yüzüp dinlenip ertesi gün Olymposa ardından çıralıya Tekirovaya Phaselise Kemere ve Göynüğe uzanan bu yolda atılan her adım aslında kendimizi tanımak için yıllardır atmadığımız adımlara inat bize bizi öğreten özel bir yolculuk haline dönüştü.

likyayolu

Nasıl bir deneyimdi?

Yaptığımız bu yolculuk belkide bir spordan daha çok bir kendini tanıma doğayı anlama ve meditasyon oldu bizim için. Sonuç ; Mükemmeldi.

Ne kadar zaman yeterli?

Bu süre tamamen sizin zamanınıza seçeceğiniz parkura bağlı olan bir durum. Eğer zamanınız kısa ise günübirlik yürüyüş rotaları da seçebilirsiniz.

 

 

Trekking için gerekli olan malzemeleri Doğa Yürüyüşü Çantasında Olması Gerekenler yazımızda bulabilirsiniz.

Sonbaharda yürümeyi düşünenler ,  Sonbaharda Trekking Yapacaklara Tavsiyeler yazımıza göz atabilir.

Ayrıca Dünyadaki En İyi Trekking Rotaları yazımızda ilginizi çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir