Türkiye’de Rafting Yapılacak En İyi Yerler

Macera ve adrenalin doruklarda yaşandığı bir spor etkinliği olan rafting, yaz aylarında he serinlemenin hemde eğlencenin en iyi yollarındandır. Aynı zamanda çılgın sularda adrenalini en üst seviyede yaşamak isteyenlerin, su debilerinin çok yüksek olduğu ilkbahar dönemlerinde de oldukça popüler tercihlerinden biridir. Daha önce deneyimlediğimiz ve severek yaptığımız bu etkinliği Rafting yazımızda sizinle paylaşmıştık. Peki ülkemizde rafting yapılacak en iyi yerler neresidir? İste ülkemizin en popüler rafting merkezleri;

1- Çoruh – ARTVİN

Ülkemizde rafting yapmaya gönül verenlerin her zaman listelerinin ilk sırasında Çoruh nehri gelir. Sadece ülkemizin değil aynı zamanda dünyanın en hızlı akan nehirlerinden olan Çoruh Nehri rafting için en adrenalini yüksek adres.

2- Köprülü Kanyon – ANTALYA

Antalya’nın Manavgat ilçesinin Beşkonak beldesinde yer alan ve uzun bir parkura sahip olan Beşkonak’ta bulunan rafting parkuru, raftinge yeni başlayanlar için oldukça ideal bir adres. Özellikle ülkemize gelen turistlerinde yoğun ilgi gösterdiği bu merkez, yazın Antalya’nın sıcağından bunalan turistler içinde oldukça iyi bir seçenek.3- Fırtına Deresi – Rize 

Türkiye Rafting Şampiyonasınında düzenlendiği bu doğa harikası bölge 23 km’lik parkuru ile kendine hayran bırakıyor. Mayıs ve Haziran aylarında oldukça ilgi gören bu bölge, Ayder Yaylasına yakın olması ile de, turizm açısından oldukça popüler bir bölge.

4- Dalaman Çayı – MUĞLA

Ülkemizin en güzel köşelerinden biri olan, ve turizm konusunda oldukça ilerlemiş ilimiz Muğla’nın en önemli tatil beldelerinden olan Dalaman Çayı rafting için mükemmel bir seçim. Turistik bir bölge olan Dalaman bölgesinde raftinge ilgide oldukça yüksek. İki farklı zorluk derecesine sahip olan Dalaman Çayı rafting parkuru, hem acemiler hemde profesyoneller için iki parkura sahip. 2-2.5 saatte tamamlanabilen parkur yaklaşık 12 km.

5- Melen Çayı – DÜZCE

16 kilometrelik bir parkura sahip olan Melen Çayının en büyük avantajı, ülkemizin en büyük iki kenti olan Ankara ve İstanbul’a oldukça yakın olması. Özellikle bahar ve yaz aylarında, hafta sonları oldukça ilgi gören Melen Çayı rafting için oldukça iyi bir alternatif.

6- İkizdere Nehri – Rize

Doğal güzellikleri, tabiat örtüsü ile ülkemizin en zengin kentlerinden olan Rize’de bulanan İkizdere Nehri 25 kilometrelik bir parkura sahip. Parkur yaklaşık 1.5 saatte tamamlanabiliyor. Aynı zamanda Ayder yaylasına olan yakınlığı ile de oldukça popüler bir rafting merkezi.

.

Türkiye’de Rafting Yapılacak En İyi Yerler” için bir yorum

  • Şubat 14, 2018 tarihinde, saat 8:48 pm
    Permalink

    Muğla’da turizm sektöründe yat gulet kiralama işi ile uğraşıyorum fakat raftinge bayılıyorum internette dalaman çayı ile bilgi ararken sitenize rastladım diğer rafting yapılacak yerleri sayenizde aklımın bir köşesine yazdım. iyi bir alternatif oldu benim için sağolun.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir