Uçmak Herkesin Hayali; FlyingTurk

Uçmak herkesin ortak hayali ve insanlar günümüzde bunu gerçekleştirmenin çok farklı yollarını bulmuş durumdalar. Sonsuz gökyüzünde adrenalinin ve özgürlüğün keyfini sürmek isteyen binlerce sporcu ve pilot farklı uçuş araçları ile bu deneyimi yaşıyor. Son yıllarda ülkemizde de çok duyduğumuz ve şahit olduğumuz yamaç paraşütü ve motorlu yamaç paraşütü ( powered paragliding ) sporları da bu yöntemlerden bazıları. Uçmaya gönül veren birçok sporcudan biri de sosyal medyadan FlyingTurk olarak tanıdığımız Süleyman Yalvaç. Süleyman bey hayatı sporla geçen, spora gönül vermiş biri. Uzun yıllar Hollanda da yaşayan ve yurt dışında yaşadığı sürede 25 yıl tekvando eğitmenliği yapan Süleyman Yalvaç, Türkiye’ye döndükten sonra da spordan kopamamış. Sporla geçen uzun yılların ardından kenara çekilmemiş ve 57 yaşında yamaç paraşütüne gönül vermiş Süleyman  bey şimdilerde hem motorlu yamaç paraşütü uçuşları gerçekleştiriyor hemde eğitmenlik yapıyor. İnsanların daha genç yaşlarda bile zaman bulup deneyemediği bu sporu hem yapıp hemde gençlere eğitim veren Süleyman Yalvaç ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Keyifli okumalar.

Süleyman Bey sizi biraz tanıyabilir miyiz?

63 yaşındayım.2 si erkek, 2si kız 4 çocuk 8 torun sahibiyim.14 yaşımda babamla Hollanda’ya gittim ve 2012yılına kadar orda yaşadım.

Spor geçmişinizden biraz bahseder misiniz?

Taekwondo ile tanıştıktan sonra eğitimi (1,5 yılda siyah kuşak)tamamlayıp eğitmen sporcu olup, 6 şehirde okul açtım. Uçma hayali yavaş yavaş bizi sardı sarmaladı. Çocukken kar yığınlarının üstüne çarşafı kanat yapar damlardan atlardık.o havadaki yerçekimini azaltan his çok hoşuma giderdi. Şemsiye bulursak derhal bir atlama denemesi yapar,kırık şemsiyeleri kenar köşeye atar, yemin billah ederdik.

Yamaç paraşütü ve motorlu yamaç paraşütü ile tanışmanız nasıl oldu?

Yamaç paraşütü ile ilk tanışmamız Tekirdağ Uçmakdere’deki Teyak kulübünde oldu. Tüm malzemeleri ve paramotoru Hollanda’dan getirmiştim ama uçmayı henüz bilmiyordum. 12 günde Teyakta bunu öğrenip sırtıma motoru aldım, alış o alış. Hala gün aşırı uçuyorum, bu tutku gün geçtikçe artarak devam ediyor.

Motorlu yamaç paraşütünün artıları ve eksileri neler biraz bahsedebilir misiniz?

Paramotorun sadece artılarını sayabilirim… Dağ, tepe, yamaç aramazsınız, kilometrelerce (benzinin yeterse) uçabiliyorsunuz, özgürsünüz ama en önemlisi tepeye bağımlı değilsiniz. Yüksek gerilim ve ağaçlık olmayan her yerden, kalkış ve iniş yaparsınız. En güzel uçuşlar Deniz ve göl üstünde olur, termik (sıcak hava) sorunu olmaz. Ama bu zevkli uçuşların tek şartı var, oda, tüm GÜVENLİK önlemlerini almak ve riayet etmek. Kazaların yüzde 99.u pilot hatasından oluyor..
Eksiler.. Pahalılık ve malzeme kalitesi. Yeni bir komple ekipman (sıfır) için 4 ila 10 bin avro arasında değişen bir para ayırmak gerekebilir. Piyasadaki kullanılmış malzemeye çok dikkatli yaklaşılmalı.

Aynı zamanda eğitmenlikte  yapıyorsunuz, bu sporun zorluk derecesi nedir? herkes öğrenebilir mi, ne kadar zaman ayırmak gerekir?

Kabiliyete bağlı bir eğitim süreci var. Önce yamaç paraşütü eğitimi alınmalı (bu benim görüşüm, direk paramotora da başlanabilir) daha sonra paramotor düşünülmeli. Kişiye göre değişen bir süreç..7 ila 14 eğitim günü yetebilir. Paramotor biraz daha uzun sürebilir.Prensipte 12 yaşın üstünde herkes yapabilir.

Ülkemizde yamaç paraşütü ve motorlu yamaç paraşütü hangi seviyede ? Uçuş için uygun alan sayısı çok mu?

Ülkemizde iyi bir eğitim var. Ama paramotor için yeterli ciddiyeti göremedim. Sayısal olarak da Dünya genelinden çoook gerideyiz. Kanunlarımız da ve mevzuatta yerimiz ve adımız bile yok. Uçuş alanları çokça var, ama yerel yönetim ve devlet katkısı yok gibi bir şey. Ülkemiz bu açıdan bir uçuş cenneti, ama düzenlemeler çok yetersiz, Halkı daha fazla bilgilendirir ve tanıtılırsa ilgi artar ve dünya seviyesi yakalanır (paramotor için).

Bu spora başlamayı düşünenlere neler söylemek istersiniz

Önce bir pilotla uçsunlar, sonrada gecikmeden başlasınlar yamaç paraşütüne…. Teşekkürler, saygılar.

 Bizde teşekkür ederiz bu keyifli ve bilgilendirici röportaj için.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir