Uçmanın Başka Bir Yolu ; Delta Kanat

Uçma tutkusu insanoğlunun en eski ideallerinden ve hedeflerinden biri olmuştur. Tarihte bunu başarabilmek için bir çok yol denensede bu hedefe ulaşmak hiçte kolay olmamış. Yüzyıllar boyunca yapılan deneme ve araştırmalar sonucunda farklı yol , yöntem ve araçlarla insanoğlu havada yol alabilme tutkusunu gerçekleştirmiş. Bunlardan biride delta kanat yani yelken kanat adı verilen uçuş aracı.

Delta Kanat Nedir?

Delta kanat , üçgen şeklinde kanatları olan bir uçuş aracıdır. Bu araç hava akımı ve rüzgarın yardımı ile uçmayı sağlayan motorsuz bir araçtır. Yamaç paraşütü ve pilanör birleşimi şeklinde tasarlanmış, hava ve rüzgarın gücü ile havalanıp ilerleyen bu araç profesyonel bir uçuş sporunun aracıdır.

Yelken kanat tek kişilik bir uçuş aracı olarak tasarlanmıştır. Farklı seviyeler için farklı uzunlukta kanatlar bulunmaktadır. Yaklaşık 4-5 metre civarında olan bu kanatlar sayesinde uçuş gerçekleştirilebilir.
Yelken kanat kullanabilmek için yamaç paraşütü eğitimi almak gerekir. Bu konuda belirli bir uçuş sayısına ulaştıktan sonra uzman kuruluşlarda delta kanat eğitimi alınır. Bu kurslarda başarıyla tamamlanarak bu sporda uzmanlaşılır. Uzmanlaştıkça ve tecrübe kazandıkça hız , ve hareket kabiliyeti farklılık gösteren farklı kanat modellerine geçilebilir.

Delta kanat pilotlarında güvenlik için normal paraşüt ekipmanları da bulunur. İşlerin ters gitmesi durumunda bu paraşüte başvurulur.

Yelken kanat uçuşlarında iki farklı kalkış şekli vardır. Bunlardan birincisi rüzgar alan bir tepeden , rüzgara karşı koşu şeklinde havalanma iken ikincisi yerden konveksiyonel akım ile havalanmaktır. İkinci yöntemde usınan havanın yükselmesi , yükselen havanın kanadı doldurarak yukarı hareket ettirmesi şeklinde olur.

Yaklaşık 30 kg civarında olan yelken kanatları sırtlanıp rüzgar direnci ile havalanmasını sağlayan pilotlar havada ortalama bir yada bir buçuk saatlik uçuşlar gerçekleştirir.

Bu hava sporunun eğitimlerini ülkemizde , THK ve bazı üniversitelerdeki uçuş kulüpleri vermektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir