Wakeboard , Su Kayağında Yeni Trend

Wakeboard Nedir ?

Wakeboard su üzerinde bordlar ile yapılan bir spordur. Bu spor genellikle iki şekilde karşımıza çıkar. bunlardan en bilineni sürat motorlarına bağlanan bir ip ile su üzerinde dengede kalmak şeklindedir. Son zamanlarda yapılan göletler ve bu göletlerin etrafına yapılan hareketli kablolar ile Cable parklar yaygınlaşmıştır. Bu sayede bu spor daha uygun fiyatlara ve daha seri olarak yapılabilmektedir.

Wakeboard nerede yapılır?

Yukardada belirttiğimiz gibi wakeboardun en yaygın iki yapılış şekli bulunmaktadır.

bizde bu sporu Cable Park adı verilen bir tesiste denedik.

Neden Wakeboard?

Su sporlarını seven biriyseniz ve özellikle yaz sıcaklarında serinletici bir etkinlik arıyorsanız wakeboard mutlaka denemesi gereken güzel bir spor.

Nasıl yapılır?

Wakeboard yapabilmek için öncelikle bir sağlık probleminizin olmaması gerekir. wakeboard ekipman ile yapılan bir spor olduğundan ya ekipmanlarınızı önceden temin etmeli yada Cable Parklardan bu ekipmanları kiralamalısınız. Tabiki de ekipmanlar pahalı olduğundan kiralamak ilk aşamada daha mantıklı olacaktır. Ekipmanlarınızı edindikten sonra ve gerekli güvenlik kıyafetlerinizi giydikten sonra(kask , can yeleği gibi) ilk aşamada bu sporun eğitmenlerinden yardım almanız gerekecek. Çünkü wakeboard her şeyden önce teknik bilgi gerektiren bir denge sporu. Eğer denge sporlarında başarılı değilseniz belkide onlarca kez düşmeyi göze almalısınız 🙂

Genel olarak gözlemimiz yarım günlük bir periyotta bu sporu yapmak isteyenlerin temel düzeyde başarılı oldukları yönündeydi. Tabiki de profesyonel anlamda bu sporu yapabilmek için onlarca derse ihtiyaç var ama biz bir günün sonunda hem bu sporu temel düzeyde öğrenmiş hemde çok eğlenmiş olduk. Bizim gittiğimiz Antalya’daki bu tesiste 3 büyük havuz bulunmaktaydı. bunlardan birinde yavaş hızda ilerleyen kablolarla giriş seviye sporcular , diğer iki havuzda ise daha hızlı kablolarla ilerleyen profesyonel sporcular bulunuyordu. Aynı zamanda profesyonel havuzlarda bulunan rampalar bu sporcuların en büyük eğlencesi.

bir günlük bir aktivite olarak yapılan bu spor eğer antramanlı değilseniz sizi oldukça yoracaktır. ama şunu söyleyebiliriz ki bu yorgunluğa fazlası ile değecektir.

Peki ya dinlenme ?

Bizim gittiğimiz Cable Park aynı zamanda dinlenip güneşlenmek için bile harika bir tercih olacaktır. yorulduğunuz zamanlarda göletlerin kıyılarına yerleştirilmiş renkli armutlar ve şezlonglarda dinlenebilir bir şeyler yeyip içebilirsiniz.

Nerede Yapılır?

Wakeboard eğer sürat teknesi yardımı ile yapılacaksa deniz ve göllerde rahatlıkla yapılabilir. Cable parklarda yapılacaksa ülkemizde Antalya , İzmit , Alanya gibi bölgelerde bu tesisler mevcut.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir