Zorlu Yürüyüşler İçin Trekking Tozluğunun Önemi

Doğa yürüyüşü birçok kişi için vazgeçilmez bir tutku. İnsanların doğa ile iç içe yaptığı en önemli spor dallarından ve motivasyon yöntemlerinden biri. Trekking tutkusu yaz kış demeden her mevsim insanların içinden eksik olmayan bir etkinliktir. Her mevsimin kendine has güzelliğinin olduğunu bilen yürüyüşçüler, dünyadaki birçok önemli yürüyüş yolunda bu sporu yapmaya çalışır. Hatta macera sever yürüyüşçüler ve kültür , tarih ve spor uzmanları uzmanları yeni yolları bu spora gönül vermiş kişilere kazandırır. Hal böyle olunca bu sporu farklı seviyelerde yapan sporcularla veya gezginlerle karşılaşırız. Özellikle zorlu yollarda ve zorlu hava şartlarında yürüyüş yapmak isteyenlere bir tavsiyemiz olacak, tozluk olarak bilinen koruyucu ekipmanlar.
Çelik telli tozluk olarak tanınan bu ekipmanlar sayesinde yürüyüşçüler zorlu arazi koşullarında daha konforlu yürüyüşler yapabilirler. Üretildiği malzeme sayesinde dayanaklı bir yapı kazanan bu tozluklar çelik telleri sayesinde bot tabanında yaşanacak deformasyonlardan çok az etkilenir. Bu tozluklar sayesinde çalılık alanlarda rahatça yürünebilir. Dar yürüyüş yollarında yaşanacak çarpma, darbe ve sürtünme gibi istenmeyen durumlardan yürüyüşçüyü  korur.

En iyi yürüyüş botları bile, botun üst kısmından yürüyüş esnasında su sızdırabilir. aşırı yağış yada belirli derinlikteki su birikintilerinden geçerken, su geçirmeyen tozluklar sayesinde, ayağınız kuru bir şekilde yolunuza devam edebilirsiniz. 

Peki tozluk seçerken nelere dikkat edilmeli. 

  • Tozluğunuzu hangi yürüyüş tipinde kullanacaksınız
  • Hangi boyda tozluğa ihtiyacınız var
  • Tozluk hangi özelliğe sahip olmalı  ( su geçirmez, dayanıklı, çelik telli vb.)

Yapacağınız etkinliğe göre tozluk seçmek çok önemlidir. Kaya tırmanışı yapacaklar yüksek dayanıklılıkta kumaştan yapılmış tozlukları tercih etmeli. Kışın yürüyüş yapanlar ise hem su geçirmez hemde nem yapmayan kumaşlardan yapılmış tozlukları tercih etmelidir. Daha hafif parkurlarda yürüyüş yapacak kişiler ise hafif malzemeden yapılmış, nefes alan ve terletmeyen tozlukları seçebilir. Yürüyüş yolu rotasında sulu ve çamurlu yollardan geçerken seçmiş olduğunuz tozluğun boyu da oldukça önemlidir. Nispeten daha derin su birikintilerinin olduğu parkurlarda yürünecekse daha uzun boyda tozluk seçilmelidir. Seçilen tozluğun takma ve çıkarma yani bağlantı elemanlarının işlevsel ve kolay kullanılabilir olmasına dikkat edilmeli.

Yürüyüş parkuru ve yürüyüş mevsimine göre yanınızda bulunacak bir tozluk, yürüyüş konforunuzu  fazlasıyla artırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir